Пловдивска болница предлага нов и модерен метод за извършване на по-прецизни операции при рак на гърдата. 

Клиниката по хирургия към УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ се сдоби със специализирана апаратура за извършване на щадяща за пациентите с рак на гърдата операция, а именно – сентинелна биопсия.
 
„Тази оперативна интервенция е показана най-вече при пациенти с ранен рак на гърдата и цели изобразяване, и последващо отстраняване на първите или така наречените ‚‚стражеви‘‘ лимфни възли, дрениращи лимфата от млечната жлеза. Липсата на разсейки в тях дава възможност на пациентите да пропуснат цялостната лимфна дисекция под мишницата“, поясни пред TrafficNews.bg д-р Валентин Иванов, който е хирург и мамолог в УМБАЛ „Каспела“ и асистент в Медицинския тренировъчен симулационен център.
 
По думите му по този начин се намалява в пъти рискът от развитие на така наречения ‚‚лимфедем‘‘ или познатото сред пациентите ‚‚подуване‘‘ на ръката. За разлика от другите алтернативни методи за извършване на сентинелна биопсия, апаратурата, с която разполага клиниката, работи с вещество, което не е радиоактивно и се инжектира на място, в момента на операцията. Това означава, че не е необходимо да се посещава друго лечебно заведение с цел инжектиране на радиофармацевтик.
 
Новата система дава възможност за картографиране на лимфните съдове от мястото на инжектиране към подмишницата, и изобразяване на лимфните пътища и възли по три различни начина, като по този начин спомага по-добрата ориентация и по-малката травма за жените. 

Хирургът твърди, че в неговата клиника лекарите се стремят да запазят максимално млечната жлеза.
 
„Не съществува имплант или каквото и да е външно чуждо тяло за организма, което може да замени структурата и чувствителността на гърдите такива, каквито са създадени. Съществуват разбира се и много редки случаи, в които се налага да бъде премахната гърдата. При такава ситуация биха могли да бъдат използвани различни техники за запазване на нейната форма с използване на силиконови импланти“, поясни д-р Иванов.
 
Последните проучвания показват отлична чувствителност и ефективност на методиката, а пациентките на болницата съобщават за бързо възстановяване след интервенцията.

Още вижте във видеото: 


Клиниката по хирургия на УМБАЛ ‚‚Каспела‘‘ разполага, борави и предлага най-съвременните хирургични подходи за лечение на пациентите с рак на млечната жлеза и ще продължава да следи новите научно-базирани тенденции в диагностиката и оперативното му лечение, съобщиха от лечебното заведение.

„За дамите е много важно да разберат основните симптоми на това заболяване и какви са видовете изследвания, които могат да се правят. Ехографията и мамографията са най-използваните", заяви д-р Иванов.

Съветът му към пациентките е да си правят редовно профилактични прегледи. Жените над 45-годишна възраст трябва на 12 месеца задължително бъдат преглеждани от хирург, както и да извършват мамография на двете млечни жлези в две проекции. За тази под 45 години най-добре било да заложат на метода на ехографията.