Според МЗ, с новите текстове ще бъде облекчен достъпът на българските граждани, в това число и на децата, до качествена и навременна медицинска помощ.
Заради констатирани затруднения на родителите при попълване на декларации за наличие на дарителски сметки и ползването им, МЗ предлага премахване на това изискване. Освен това вече ясно се регламентират съдържанието на декларациите, а също и документите към заявлението. Министерството предлага промяна и по отношение навременното осигуряване на необходимите за лечението на деца у нас лекарствени продукти, включително за деца с онкологични заболявания и медицински изделия, които не се покриват от НЗОК.
За целта пациентите или родителите на децата ще упълномощават съответната болница да ги представлява в процедурата по подаване на заявлението. „Като резултат ще отпадне ангажиментът на родителите да се занимават с документацията, а процедурата ще се провежда на ниво болница – НЗОК", пише в проектодокумента.
Съкращават се и сроковете както за разглеждане и одобрение от НЗОК на заявленията, така и за издаване на съответния административен акт.
Болниците вече ще могат да правят заявки за лекарства за по-продължителен период от време, като планират необходимите за пациентите им количества. Целта е да не се стига до недостиг или липса на лекарствени продукти, категорични са от МЗ.
Предлагат се и промени в Наредба № 10 от 2011 г. за лечение с неразрешени за употреба в България медикаменти. Това ще става от ръководителите на лечебните заведения, след осъществяване на контакт с МЗ, търговците на едро и с другите лечебни заведения в страната. Ясно са разписани и задълженията на МЗ. Целта е да бъде гарантирано бързото и ефективно лечение с неразрешени лекарствени продукти при липса на друга терапевтична алтернатива, подчертават от здравното ведомство.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?