Децата на възраст между 2 и 5 години, които прекарват пред екраните на мобилни устройства повече време от своите връстници, получават по- ниски оценки при тестовете за развитие. За това се говори в изследване, публикувано в научното издание JAMA Pediatrics.
По време опитите, психолози от университета в Калгари САЩ са изучили влиянието на джаджите върху развитието на 24, 36 и 60 месечните деца. Учителите са записвали колко време средно прекарват децата пред екраните, също така са оценявали двигателните и комуникационните им навици. Оказва се, че дете на 2 години, увлечено от смартфон или таблет като цяло е по- зле развито от доста по- малко дете.
Учените обясняват изводите си много просто: дете, заето с мобилно устройство не се движи, не играе и не общува с други хора. Ако дете в предучилищна възраст не проявява физическа активност, то не развива основни навици, съответно не се развива. „Когато те седят пред екраните, не се случва важното взаимодействие родител – дете“, пояснява авторът на изследването Шери Медиган.
Превод и редакция: Trafficnews.bg