Динамичното ежедневие е част от живота на всеки от нас. Понякога задълженията толкова много отнемат от нашето време, че пропускаме хранене, не пием достатъчно вода, но за сметка на това се „разсънваме“ с няколко чаши кафе, вечеряме късно, а понякога и сънят ни не е пълноценен. Сутрин, когато алармата на телефона звънне трудно успяваме да станем от първия път и денят ни сякаш не е толкова продуктивен, пише Az-jenata.
Чували ли сте за формулата „10-3-2-1-0“? Неин автор е фитнес инструкторът Крейг Балантайн. Според формулата му, която той нарича „перфектен ден“, всеки от нас може да се чувства чудесно сутрин и да увеличи своята производителност през деня.
Но какво се крие зад „10-3-2-1-0“?
10 часа преди лягане – без кофеин
3 часа преди лягане – без храна и алкохол
2 часа преди лягане – край с работните задължения
1 час преди лягане – без телефони, таблети, екрани
0 – Без да натискате бутон за отлагане на алармата за събуждане сутрин.
Според Крейг Балантайн, най-важният фактор да започнем деня енергично и да можем да го управляваме ефективно е да се събудим 15 минути по-рано и да започнем работа по приоритет номер 1.
10 часа са необходими на нашето тяло, за да елиминира от кръвта стимулиращите съставки на кафето, чая, енергийните напитки.
Какво се случва в тялото ни след 40?
Ако заспивате в 22:00 часа, вечерята ви трябва да не е по-късно от 18:30 – 19:00 часа, защото на тялото ще са му необходими около 3 часа, за да отдели енергия за храносмилане на вечерята, особено ако е по-тежка.
Ако искате да спите спокойно, два часа преди сън никаква работа, дори без мисли за нея. Добрият сън изисква да дадем покой на нашите очи, емоции. Ето защо 1 часа преди да си легнете оставете социалните мрежи, мейлите, всички смарт устройства.
0 – създайте си навика веднага след първата аларма да ставате. Ако отменяте алармата има риск не само да се успите, но и допълнителните дремки повишават вашата сънливост и нарушават бодрия старт на деня.
По материали от www.telegraph.co.uk
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът