Mакар да няма "добри" симптоми на коронавирусa, някои със сигурност са по-лоши от други.
Тъй като учените откриват все повече и повече за този мистериозен вирус, става все по-ясно, че ако имате определени симптоми, вашето заболяване COVID-19 може да се развие по различен начин.
Неотдавнашно проучване, което все още не получи независима критика, установи, че два симптома на коронавирус могат да доведат до по-голям шанс за хоспитализация при страдащите от така наречения коронавирус.
Тези симптоми са продължителна треска и загуба на апетит.
Изследователският екип използва приложение, което събира данни от над 4100 пациенти, прекарали коронавируса и установява, че около 13 процента от пациентите страдат от т.нар. "дългосрочен" COVID, който продължава повече от 28 дни.
Допълнителни 20 процента са били болни повече от осем седмици, а всеки 50-ти пациент е бил болен повече от 12 седмици. От тези пациенти, които са имали дългосрочен COVID, тези, които са имали пет или повече симптоми през първата седмица на заболяването, са по-склонни да боледуват по-дълго. Въпреки това, дори сред тях се открояват два симптома.
"При тези, които са страдали от дългосрочен COVID, продължителната висока температура и загуба на апетит са силни индикации, че човек може да се наложи да отиде в болница", обяснява изследването.
Това означава, че сред страдащите от т.нар дългосрочен COVID хората с тези два симптома са най-силно засегнати. Изследването предупреждава, че не трябва да обобщаваме въз основа на този анализ и посочва факта, че респондентите, т.е. тези, чиито данни са били събрани са предимно на жени на възраст под 70 години, които сами са докладвали своите данни.
Още от категорията
Кой са най-богатите на колаген храни?