С обявената в голяма част от България грипна епидемия и ваканция много родители търсят всевъзможни начини да предпазят децата си от настинки. Проучване в Съединените щати установи, че повечето родители все още разчитат на народни схващания и митове, за да предпазят децата си, пише Си Ен Ен, цитирана от Би Ти Ви. Изследването е установило, че общо 70% от родителите вярват в т.нар. “фолклорни стратегии”.
Родителите се обръщат към съветите, предавани през поколенията. Седем от всеки десет родители казват, че не пускат децата си навън с мокра коса, защото ще настинат – схващане, което не е подкрепено по никакъв начин от науката. Много от тях все още вярват, че ако децата са изложени на студен въздух или вятър, те непременно ще се разболеят.
Друго популярно схващане е, че приема на мултивитамини и хранителни добавки ще предпазят децата от болести – нещо, за което няма доказателства, че наистина е ефективно. Въпреки това около 51% от родителите разчитат на този метод. Все пак повечето родители възпитават децата си в истински доказаните методи за превенция на болести – честото миене на ръце, високата лична хигиена и избягване на други болни.
“Това са методи, които са познати още от преди откритието, че бактерии и вируси са причината за болести у хората. Едно време семействата са опитвали всевъзможни начини с надеждата да останат здрави”, посочват авторите на проучването.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът