Нарушихме основно правило в имунологията, а именно да не се прави масова ваксинация по време на пандемия. Това заяви пред bTV проф. д-р Андрей Чорбанов, ръководител на лаборатория по експериментална имунология в Института по микробиология на БАН.
По негови думи това не се е случвало никога досега.
Той подчерта, че правило на всяка една ваксина е да защитава превантивно. Когато обаче вирусът се движи между хората и един е болен, друг е само позитивен, а трети не реагира и в този момент се започне масова ваксинация, се предизвикавал мутационен натиск върху вируса.
Чорбанов посочи, че според последните версии част от новите мутации са заради имунизацията и затова доста хора се разболяват. Той заяви, че това се случва, защото е нямало време ваксините да минат през всички етапи.
"Правителствата поеха невероятно голям риск, за да застанат пред своите избиратели и да кажат "Ние направихме всичко възможно!", а дали е било правилно, това е съвсем друга тема", отбеляза имунологът.
Относно ваксината на "АстраЗенека" той обясни, че тя е по-различен тип, при който ваксиналният елемент е друг вирус - в този случай вирус от шимпанзе. Според него именно заради това след имунизирането с "АстраЗенека" има по-остри странични реакции.
По думи на Чорбанов проблемът е, че притиснати до стената от пандемията, ние импровизираме с много неща и това води до много нежелани реакции.
Той бе категоричен, че никога в световната история не е имало толкова много ваксинирани хора накуп и това било огромен експеримент.
Според него у нас желаещите да се ваксинират са едва около 20%, защото хората се страхуват.
Имунологът посочи, че антителата срещу COVID-19 не значат нищо и нямат смисъл. Вие сте защитени, защото имате клетки, които ви защитават и когато антителата изчезват, клетките продължават да ви защитават с години, обясни той и допълни, че най-краткото време, за което се създава имунитет, е около година.
Още от категорията
Вирус с висока температура и кашлица мъчи пловдивчани, особено опасен е за бебетата