Популация от нервни клетки, намиращи се близо до базалните ядра на мозъка - RFRP неврони, се активират при стресови ситуации и потискат синтеза на полови хормони, повлиявайки и самата репродуктивна функция, твърдят учени от екипа на проф. Грег Андерсън от медицинския университет в Отаго, Нова Зеландия.
Благодарение на новите възможности на невронауката и на трансгенетичните техники да контролират активността на различни неврони, изследователите откриват, че повишаването на активността на RFRP невроните води до супресия на хормоните на половите жлези. Това те са наблюдавали при стрес или наличие на стресовия хормон кортизол в кръвта, като реакциите са били по-изявени при жените.
Промяна в секрецията на полови хормони не се наблюдавала при наличието на кортизол при нефункциониращи неврони, което потвърждава, че кортизолът не действа директно на функциите на половите жлези, смятат изиследователите.
Екипът се занимава с действието на стреса върху репродуктивността от повече от десет години.
Досега се знаеше, че стресовите стероиди като кортизола, най-вероятно взимат участие в появата на репродуктивни проблеми, но и че отговарящите за репродуктивната дейност неврони не се повлияват от него.
Изследователите намират, че липсващото парче в разгадаването на пъзела са RFRP невроните. Те се активират при стрес, най-вероятно регистрирайки промените в нивото на кортизола и потискайки секрецията на полови хормони, оттам и на репродуктивната функция.
Възможно е да бъдат използвани различни видове лекарства за блокирането дейността на тези неврони и върху това се фокусира научният екип на следващ етап от изследването.
Резултатите им са представени в The Journal Of Neuroscience.
Източник: puls.bg
Още от категорията
Как да поддържаме кожата свежа и сияйна през студените дни?