Самочуствието ви е зависимо от времето? Не сте само вие. Това неразположение е било известно още на хората през Древността. Според изчисления близо 75% от населението страда от метеозависимост.
Признаци на метеозависимостта
Промените във времето, независимо дали става дума за проливен дъжд, горещина или вятър, винаги имат една важна характеристика: променя се атмосферното налягане. Човешкото тяло съдържа 70-75% вода. Течността силно се повлиява от атмосферното налягане. Като резултат организмът се приспособява към едни условия (сърцето изпомпва кръв с определена сила, меките тъкани привикват към определено натоварване), а след това внезапно е необходимо да се пренастройва! И така по няколко пъти на месец, а защо не и на седмица.
През есента, след дълъг период на слънце и топло време, когато нашето тяло е привикнало към лятното атмосферно налягане, идва ниското небе с тежките облаци. Последните буквално ни натискат. Това е голям стрес за организма. Поради това чувстваме слабост при смяна на сезона.
Симптомите на метеозависимостта:
- Главоболие;
- Обща слабост;
- Сънливост и проблеми със заспиването;
- Световъртеж;
- Шум в ушите;
- Понякога дори може да ви се гади или да нямате апетит;
- Забавени реакции;
- Влошени внимание, памет и дори мисловен процес (временно);
- Раздразнителност;
- Предразположеност към плач.
При различните хора степента на метеозависимост се отличава. Зависи каква е първоначалната ви предразположеност към явлението, какво е здравословното ви състояние, доколко сте натоварени интелектуално и психологически.
Най-потърпевши от промените във времето са хората със слаба сърдечно-съдова система – хипертоници и хипотоници. Може да изпитате неразположение, ако сте склонни към неврози, истерии и страдате от неврологични заболявания на главния мозък.
Най-често „метеоневрозата“ се изразява, когато настроението на човека се променя от времето.
При всички положения, ако при смяна на времето забелязвате промени във физическото и психологическото си самочувствие и това влияе на ежедневието ви, обърнете се към невролог.
Как да се преборим с метеозависимостта?
Таблетки срещу нея не съществуват, пише profit.bg. Може да приложите няколко подхода за укрепване на организма:
- Трениране на сърдечно-съдовата система – чрез тичане и плуване;
- Отказване от вредни навици – особено тютюнопушение, което свива кръвоносните съдове;
- Консумация на повече здравословна храна – отказ от твърде мазните ястия;
- Пиене на по-малко кафе;
- По-често отпускане – дори медитиране.
Още от категорията
Все повече първолаци са с тежка форма на затлъстяване: при момчетата цифрите са тревожни