Джинджифилът е натурално средство, с което може да се предпазите от досадните настинки, които се появяват с настъпването на есента. Неговите лечебни свойства са познати още от времето на римляните, които го използвали не само за подправка.
В корена има над 15 полезни биоактивни вещества, сред които джинджерол, калий, манган, минерали, флаваноиди, полизахариди, смоли, кверцетин, кемпферол, катехини, рутин, нарингенин, куркумин и други, пише Tialoto.
Много изследвания доказват, че консумацията на настърган джинджифил или на прах, подсилва имунната система. Той повишава защитните сили на организма. Известен е и със силното си отхрачващо действие, което спомага за по-бързото отделяне на слуз от бронхите и изчистване на дихателните пътища по време на простуда или грип.
Комбинацията от мед и джинджифил се смята за още по-мощен имуностимулатор. Медът има антибактериално действие, което гони бацилите надалеч. Ензимите в него стимулират работата на имунната система, която е подложена на изпитание по време на студените месеци, които тепърва започват. Към тях може да се добави и прясно изцеден сок от лимон, в който има голямо количество витамин С.
Как да консумирате мед и джинджифил?
Няколко резенчета от корена могат да се сварят и се подсладят с биопродукта. Чаят може да се пие до три пъти дневно.
Настърганият джинджифил, объркан с няколко лъжички мед е вариантът, който е най-добър за повечето хора (все пак коренът има доста специфичен вкус). Едно парче, голямо колкото показалец, се обелва и настъргва на най-ситната част на рендето. Добавя се мед на вкус, може и няколко лъжици сок от лимон. Сместа се слага в бурканче и се съхранява в хладилник. Консумира се по една лъжичка от нея всеки ден превантивно срещу вируси.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът