Невъзможно е да се забрави спиращият дъха магически аромат на люляк! Нежната и сладка миризма на цъфтящи пролетни градини ни изпълва с приятни усещания. Но не всеки знае за неговите лечебни свойства, които ефективно помагат на организма да се справи с много болести.
Люляк
Лечебните свойства на люляка са известни в народната медицина повече от стотици години. Още по време на Османската империя люлякът е използван за лечебни и парфюмерийни цели.
Люлякът съдържа голямо количество аскорбинова киселина, етерични масла и флавоноиди, които имат положителен ефект върху организма. Люлякът е отличен антипиретик и има противовъзпалителен и аналгетичен агент.
Използва се за приготвяне на чай, масло, компреси и мехлеми, които помагат при ревматизъм, ревматоиден артрит, радикулит и подагра. За съжаление, люляковото масло е почти невъзможно да се купи дори в специализирани магазини. Но можете лесно да го приготвите сами, пише zajenata.bg.
Масло от люляк
Цветята трябва да се събират в парковата зона или извън града - далеч от индустриални зони и прашни пътища.
ЩЕ ВИ ТРЯБВАТ
Прясно набрани люлякови цветове
800 грама растително масло без мирис /например зехтин/
1-литров буркан с капак
стерилна марля
ПРИГОТВЯНЕ
- Внимателно отделете малките цветове от стъблата, сложете ги в буркана.
- Загрейте /на водна баня/ растителното масло до 40 градуса и го досипете докато напълните буркана.
- Затворете с капак и го оставете за 2 дни.
- Прецедете маслото през тензух, като изстискате добре лилавите венчелистчета.
- Загрейте отново зехтин и добавете нова порция свежи цветя, оставете ги да се накиснат пак за 2 дни
- Повторете процедурата, докато получите достатъчно ароматно масло. Обикновено три пъти е достатъчно
С това масло трябва да разтриете челото и слепоочията при мигрена, втрисане, масажирайте болките в ставите при ревматизъм и други заболявания на органите на движение. Опитайте се да добавите този продукт към крема, лосион, шампоан и балсам - ще обогатите козметиката с най-очарователния аромат и ценни вещества.
Днес модерните билкари продължават да използват люляково масло за лечение на обриви, слънчеви изгаряния, малки порязвания и драскотини и други кожни заболявания като гнойно акне, циреи. Ако добавите масло към почистващите продукти, прекрасният аромат ще запълни цялата къща.
Люлякът облекчава стреса и всички видове нервни разстройства, повишава либидото при жените и мъжете.
Лилавото цветно масло подобрява състоянието на разширени вени. За да направите това, направете лосиони и компреси за нощта на напоени с масло памучни салфетки, като ги опаковате отгоре с филм.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът