54-годишен мъж и 61-годишна жена ще бъдат третирани от световноизвестния германски неврорентгенолог проф. Ханс Хенкес и доц. Станимир Сираков, който е председател на Българското дружество по интервенционална рентгенология в УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Интервенцията ще се състои на 15 август, съобщиха от пресцентъра на УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Двамата пациенти са с гигантски аневризми, които крият огромен риск за живота им - както, ако не бъдат оперирани, така и по време на самата интервенция.

"В последния месец състоянието на 54-годишния мъж прогресивно се влошава: нарушена е походката, не може да преглъща слюнката си, което води до непрекъснато задавяне, има проблем с приема на вода и храна. Стигнал е до момента, в който качеството му на живот вече толкова се е влошило, че е готов да поеме рисковете от операцията, за да може, ако мине всичко нормално, да живее пълноценен живот, колкото му е писано", обобщава доц. Сираков, който е ръководител на сектор "Интервенционална рентгенология" в отделението по образна диагностика в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" - София.

61-годишната жена пък стига до страшната диагноза, след като дълго време е с непрестанно главоболие. Причината да потърси лекарска помощ обаче е мимолетен епилептичен припадък, заради който й е направен скенер, на който се вижда огромна находка, която първоначално е сметната за тумор.

И двете аневризми са изключително редки и сложни за третиране. Те ще бъдат обработени ендоваскуларно, през артерия на крака. Чрез специални катетри, под рентгенов контрол, се разширяват стесненията на съдовете и в тях се поставя миниатюрна метална тръбичка (стент). При първия пациент методът, който ще бъде използван, е особено сложен поради гигантския размер на аневризмата.

 Ако стандартно големите аневризми се третират с един стент, тук проф. Хенкес и доц. Сираков планират да сложат между 10 и 12 броя. Целта е да бъдат поставени така, че да се застъпват една друга и на практика да се изгради нов съд в центъра на фузиформената аневризма и съответно пациентът да бъде извън опасност за живота.

От УМБАЛ "Св. Иван Рилски" са поискали финансиране от НЗОК в размер на 150 000 хиляди лева, което ще покрие три от изключително скъпите медицински изделия, които трябва да бъдат поставени, при това само за първия пациент. Всичко останало ще бъде финансирано от фармацевтична компания, която е производител на въпросните изделия. Фирмата поема и посещението на проф. Хенкес в България, включително и неговия хонорар. 

Така двете изключително сложни операции ще излязат около 150 000 лв. В противен случай сумата, която трябваше да бъде платена от здравната каса за лечението на тези пациенти в чужбина, щеше да надхвърли 500 000 лева, при това само за единия.

И двете интервенции ще се предават на живо, в реално време, в аулата на УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Те ще служат за обучение на медицински специалисти от различни болници в България, в които се практикуват подобни процедури.

В България годишно се откриват около 250-300 аневризми. 142 пациенти с такава диагноза са били лекувани в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" през миналата година. От началото на 2019 година до сега случаите са над 150. Само 2 от тях са били оперирани, останалите са третирани ендоваскуларно, каквато е и световната тенденция.