
Нова вирусна пандемия ще започне още през следващото десетилетие, съобщи британската компания за прогнозни анализи в сектора на здравеопазването Airfinity Ltd. За повишения риск допринасят изменението на климата, увеличените международни пътувания, нарастването на населението и заплахата от зоонозни заболявания. Ситуацията се усложнявала от липсата на ваксини и средства за лечение на новите вируси.
Има 27,5% вероятност пандемия, подобна на COVID-19, да започне през следващото десетилетие, тъй като вируси се появяват все по-често, пише BGVoice.
Но ако ефективните ваксини започнат да се прилагат 100 дни след откриването на нов патоген, шансът за смъртоносна пандемия ще спадне до 8,1%, според моделирането на компанията.
В най-лошия случай вирус като птичия грип, който мутира, за да се предава от човек на човек, може да доведе до 15 000 смъртни случая дневно само в Обединеното кралство.
Сега, когато светът живее с COVID-19, здравните експерти насочват вниманието си към подготовката за следващата потенциална глобална заплаха. През последните две десетилетия вече са вилнели три големи коронавируса, които са причинили ТОРС, Близкоизточен респираторен синдром и COVID-19, както и свински грип през 2009 г.
Бързото разпространение на щама H5N1 на птичия грип вече е повод за безпокойство. Въпреки че досега са заразени само малък брой хора и няма индикации за предаване на вируса от човек на човек, рязкото нарастване на заболеваемостта при птиците и увеличаването на случаите при бозайниците породиха опасения сред учените и правителствата, че вирусът може да мутира, което би улеснило разпространението му.
За много високорискови патогени, като например респираторния синдром в Близкия изток и вируса Зика, няма ваксини или лечения, а настоящите методи за наблюдение едва ли ще открият нова пандемия навреме. Това подчертава неотложността на мерките за готовност за пандемии, съобщава Airfinity.
Акценти


Спират майчинството при втори договор от днес


Джулай морнинг: Хиляди посрещнаха първия изгрев на юли

Вандалите от Смирненски са потрошили коли на две улици

Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


