В днешно време съществуват всевъзможни програми за обработка на снимки на нашите лица и тела, но въпросът е как това се отразява на нашето здраве и самовъзприятие и изкривява ли представите ни за красота.
Дори и без филтрите, Instagram и други социални мрежи могат да представят токсична атмосфера, която влияе на психичното ни здраве. Това ни прави толкова нещастни, че последните проучвания определят симптомите на така наречената „Селфи дисморфия“, като състояние, което прави потребителя неспособен да възприеме нормалното си „АЗ“, поради непрекъснато филтрирания образ на себе си, който вижда в социалните мрежи.
Уголемяването на устни и бюст, смаляване на носа, липосукция и повдигане на задните части са най-желани интервенции, в което няма нищо лошо стига те да са в рамките на нормалното. Появява се и възможността от пристрастяването, обсебването и мисълта, че никога не е достатъчно и винаги може и още.
Много пластични и естетични специалисти споделят, че масово младите момичета отиват при тях с подготвена снимка на модел от Instagram и твърдят, че искат да изглеждат като тях, записват си часове при некомпетентни хирурзи, защото при тях е по-достъпно, а в най-лошите случаи се стига дори и до смърт. Струва ли си?
„Исках да изглеждам по начина, по който ме представят филтрите в Instagram. C по-малък нос, по-плътни устни, по-опънати очи и изразени черти на лицето, тогава започна моето обсебване.Наблюдавах снимките на моделите и мечтаех да изглеждам като тях. Колкото и хирургическа намеса да имах все ми се струваше, че не е достатъчно и че трябва още, докато в един момент, когато с времето лицето ми започна да се свлича надолу от тежестта на филърите, осъзнах че съм направила огромна грешка и от 24 годишно момиче съм се превърнала в един обезобразен продукт, който е комплексиран от всичко това, което вижда в социалните мрежи и до ден днешен не бих посмяла да направя грешката да се завърна към тях. В момента съм премахнала всички филъри, импланти, мигли, екстейншъни от тялото и лицето си и се чувствам изключително щастлива в собствената си кожа, колкото и изменена да е тя в момента. Научих се да се приемам такава каквато съм и да възприемам недостатъците си като нещо индивидуално.” сподели момиче, което пожела своята анонимност.
Колко още момичета ще пострадат заради това, което им причиняват социалните мрежи не знаем, но бихме агитирали младото общество да не се влияе толкова от това, което вижда в платформите Instagram, Facebook и др., защото не всичко, което виждаме в тях е такова в действителност.
Тези платформи могат да бъдат места, които засилват нашата самокритичност и най-токсичните самовъзприятия – или могат да бъдат мястото, в което се представяме такива каквито сме с недостатъците си и нормалното си „АЗ”. Всичко се свежда до това - Кого избирате да следвате и струва ли си?
Още от категорията
Страхът има изненадващи ползи за здравето