Настоящата поредна вълна с увеличен брой заразени с COVID-19 отново поставя пред изпитание системата на здравеопазване и преди всичко болниците, ангажирани с тяхното лечение. Това се посочва в декларация на Националното сдружение на частните болници, Българска болнична асоциация и Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение. Позицията им е във връзка с обявените противоепидемични мерки със заповед на министъра на здравеопазването, които влизат в сила от днес.
Изминалата година и половина опит в болничното лечение на тези пациенти показа, че борбата за здравето им е изпълнена с множество неочаквани обрати и непредвидими ситуации, нерядко с неблагополучен край и коства огромно физическо и психологическо напрежение и усилия на медиците, а в немалко случаи - здравето и живота им, посочват още медиците.
И което е не по-малко важно - то блокира немалка част от капацитета на болниците и на болничния персонал и възпрепятства, а в немалко случаи прави невъзможно лечението на хора с други заболявания, също нуждаещи се от своевременна болнична помощ, отбелязват от болничните организации и допълват, че това на свой ред поставя пред риск здравето и живота на много хора.
Като част от системата на националното здравеопазване, болниците участват и ще продължат да участват съобразно своя капацитет и своите компетенции в борбата с пандемията и в опазването здравето на нацията. Но за да бъдат тези усилия ефективни и ефикасни, за да стигнат леглата в тях за всички нуждаещи се от болнично лечение, за да стигнат времето и силите на медиците, ангажирани с това лечение, е нужно натискът към болничната система да бъде регулиран освен всичко друго и с нефармацевтични епидемиологични мерки, посочват още те.
Затова подкрепяме усилията на Министерство на здравеопазването в тази насока и призоваваме цялата общественост да разбере и приеме неудобните за всички ни ограничения като своевременни и необходими, е отбелязано още в документа.
Те напомнят, че тези противоепидемични мерки са само временни и дори и в този си вид са едни от най-либералните в Европа, и призовават за подкрепа усилията на медиците и за запазване непретоварен капацитета на болниците за нуждаещите се от тях.
Нека проявим солидарност и взаимно си дадем шанс за оцеляване, посочват още от организациите.
Припомняме, че от другата страна на барикадата се намира ресторантьорския бранш, откъдето скочиха срещу мерките. Според тях те са неефективни, дискриминиращи и застрашават оцеляването на ангажираните в сектора. По тази причина БАЗ и СБЗ готвят протести, както и обявиха , че ще работят в знак на неподчинение, като посочват , че това ще се случи при напълно ваксиниран персонал и спазване на дистанция.
Още от категорията
Как да поддържаме кожата свежа и сияйна през студените дни?