Ползвали ли сте бял равнец? Той е ароматно многогодишно растение от семейство Сложноцветни, от което са и хризантемите и лайката. Билката произхожда от Европа, но днес може да се намери по целия свят. Можете да я срещнете и под други имена, като миленрама, кървава трева, гигантски бял равнец, полски хмел. Латинското наименование на белия равнец е Achillea millefolium. Думата „achillea“ идва от гръцкия герой Ахил, който използва бял равнец за лечение на бойни рани на своите войници. „Millefolium“ означава „хиляди листа“. Това се отнася до многобройните малки, фини листа на растението.

Растението е известно още като дърводелски плевел, тъй като традиционно дърводелците го използват, за да спрат кървенето от раните и порязванията, които са неизбежна част от работата им. Бял равнец се култивира предимно поради лечебните си свойства и като декоративно растение. Освен това е полезен в градинарството и може да се използва за предотвратяване на ерозия. Билката също се използва като храна за добитъка на места в Нова Зеландия и Австралия. За какво още можете да го използвате, ще разберете в днешната статия.

 Бял равнец – местообитание и външни белези

Белият равнец расте с височина от 30 до 100 см. Лесно се отглежда, дори в бедна на хранителни вещества почва, стига да е достатъчно дренирана. Също така се развива нормално в песъчливи или солени почви и влажни гори с глинести почви. Билката се състои от едно до няколко стъбла, които обикновено са грапави. Листата са мъхести, равномерно разпределени по стъблото, като тези, близо до неговата основа, са най-големи. Дължината им е 5–20 см. Съцветието има от 4 до 9 цвята в гроздове с плосък връх, които са бели до бледо розови. Цъфтежът обикновено е от юни до август. Плодовете са подобни на ядки, които съдържат семе.

 За какво да използваме бял равнец от здравословна гледна точка?

Цветовете и листата на белия равнец са ядливи и от тях се прави напитка, подобна на чай. Пресните листа се използват за спиране на кървящи рани, лечение на стомашно-чревни проблеми, борба с треска, намаляване на менструалното кървене и по-добро кръвообращение. Могат също да се дъвчат за облекчаване на зъбобол. Учените признават ползите на белия равнец за почти всеки орган в тялото. Нека разгледаме най-популярните:

Бял равнец за кожни проблеми

На първо място това е билка, високо ценена от козметичната индустрия, тъй като има отлични свойства за отстраняване на кожни проблеми. Тя не само ускорява лечебния процес, но и намалява появата на белези. Има много начини белият равнец да се използва за заздравяване на рани – чрез орална консумация, или чрез външно прилагане. Използването на бял равнец като мехлем може да успокои възпалената кожа. В случай на отворени рани ускорява възстановяването на тъканите, като унищожава бактериите или други микроби, които могат да причинят инфекции. Същевременно неговите противовъзпалителните свойства успокояват дразненето и зачервяването около раните. Може да се използва успешно и за лечение на екземи.

Използване за лечение на настинка

Консумирането на бял равнец под формата на чай може да направи чудеса за тялото ни по време на настинка. Това е второто му най-голямо предимство. Чаят ще ни накара да се изпотим. Това е така, защото белият равнец може да помогне за затопляне, разширяване на порите и кръвоносните съдове под кожата. Което, от своя страна, може да ни отърве от някои токсини чрез потта. Както знаем, най-често срещаният и също така доказан традиционен начин за лекуване на настинка, е именно затоплянето. Така пиенето на чай от бял равнец може да помогне за облекчаване и дори по-бързо излекуване на настинката.

Бял равнец при менструални проблеми

Белият равнец може да се използва за стимулиране на кървене в определени ситуации. Съществува състояние, наречено аменорея, когато менструацията отсъства поради необичайни причини. Заедно с ружата и билковото сърце, белият равнец е категоризиран като билка еменагог. Това са билки, които стимулират притока на кръв в областта на таза, включително матката, което насърчава кръвотечението по време на менструацията. Въпреки това, макар и да се практикува вече от векове, е хубаво да се консултирате с лекар преди да използвате бял равнец при аменорея.

Използване при лечение на мастит

Белият равнец е много полезен за облекчаване на симптомите  и на друг женски проблем – мастит. Маститът всъщност е инфекция на гърдата, която се проявява най-вече сред жените, които кърмят (съвети можете да получите в статията Кърмене за начинаещи – първи стъпки). Когато имате мастит, е добра идея да редувате топли и студени компреси, тъй като студът помага за облекчаване на болката, докато топлината увеличава циркулацията.

В допълнение, естествените билки като бял равнец могат да имат противовъзпалителни и антибактериални свойства. Освен чай, компресът с листа от бял равнец осигурява почти мигновено облекчаване на болката и помага за заздравяване на възпалени и напукани зърна.

Бял равнец за облекчаване симптомите на астма

Белият равнец има способността да успокоява дихателната система. Това означава, че може да се използва успешно за облекчаване симптомите на астма. Белият равнец има свойството на „бронходилататор“, което означава, че може да помогне за отпускане на бронхите и облекчаване на възпалението по дихателните пътища. Използването на бял равнец може да помогне за облекчаване на астмата, тъй като възпалението и напрежението в дихателните пътища са някои от основните причини за симптомите на астма.

Кулинарна употреба на бял равнец

Може би не знаете, но белият равнец може да намери място и сред шкафа с подправките ви, а и като основна съставка за някои ястия. Ето как можете да го използвате с кулинарни цели:

По-младите листа са като приятен зеленчук, когато се приготвят като спанак или в супа.

Листата могат да се сушат и да се използват като подправка при готвене. Изсушената или прясна билка може да замести естрагона като подправка в рецептите. Листа и цветове могат да се консумират и сурови в салата. От цветове и листа се приготвя ароматен чай. Етерично масло от цветовете се използва като ароматизатор за безалкохолни напитки и горчивки.

Интересна подробност е, че през Средновековието белият равнец е бил част от билкова смес, известна като груйт, използвана за ароматизиране на бира преди употребата на хмел.