Бактериите вече станаха устойчиви на антибиотици и убиват годишно 33 хиляди европейци, а тази статистика важи и за България. Основната причина за това е безразборната употреба на антибиотици без предписание, защото много хора предприемат самолечение, безконтролна продажба на антибиотици без рецепта и диагноза, поставена не от лекар, а по симптоми, прочетени в интернет.
Така изглежда картината у нас в момента, обобщават здравните експерти. Според тях резултатът е, че тялото развива резистентност към лекарства, които преди са ни помагали. Вътреболничните инфекции, причинени от недействащи антибиотици, също стават все по-чести.
Д-р Михаил Околийски, който е представител на Световната здравна организация за България, каза, че проблемът е толкова голям, че представлява една от най-големите причини за бъдеща смъртност в световен мащаб. "Това става все по-голям проблем и поради това, че в последните 20-30 години не е открит нов антибиотик, изчерпва възможностите за лечение и на най-обикновени инфекции", подчерта д-р Околийски пред Bulgaria ON AIR.
Той беше категоричен, че в антибиотика няма нищо лошо, но той трябва да се взима след предписание от лекар и още, че не трябва да се бавим със започването на лечението с антибиотик и не трябва да го спираме по-рано от необходимото.
"Тази свръхмедикализация в България е много често наблюдавана и хората не са виновни, защото те трябва да бъдат информирани какво се прави, затова тази година провеждаме ударно тази Седмица на антимикробната резистентност", подчерта още представителят на СЗО за България.
Д-р Михаил Околийски допълни също, че проблемът в България е един от най-значимите в целия Европейски съюз, а вътреболничните инфекции стават все повече, но по думите му те не са причинени от лоши лекари, а защото има комплексен проблем.