Преди месец от МЗ обявиха, че двама от пациентите, които се нуждаят от трансплантация на бял дроб, заминават за Виена. Самият министър Кирил Ананиев пък каза, че Национална програма по донорство и трансплантация 2019–2023 г. вече е почти готова и на 1 април ще бъде представена.

Но какво се случва с болните, които чакат за нови органи и как оценяват ситуацията в този сектор у нас? 

"Няма пациенти, които да чакат в австрийска активна листа за трансплантация на бял дроб. Те бяха във Виена за предварителни оценъчни прегледи. Върнаха се у нас, за да подготвят още допълнителни изследвания, които да бъдат изпратени в болницата в Австрия и там да се вземе крайното решение и да се каже, дали съответният болен е подходящ за операция. След това още две процедури по плащане такса към Евротрансплант за включване в листа и заплащане на самата трансплантацията", обясни пред clinica.bg Наталия Маева, която е зам.-председател на Националната пациенска организация.

"Предвид промените, които бяха направени и вливането на Комисията за лечение в чужбна към НЗОК, трябва да попитате дали плащането ще бъде направено на 100% или ще бъде разделено на части, авансов превод в размер на 40 000 евро и Формуляр С2. Едва чак след като бъде платена таксата за включване в листа, което е около 700 евро и бъде преведена сумата за операцията, пациентът може да бъде включен в листата на чакащите в болницата във Виена. Сега болните все още не са включени в нея. Другото е само е желание за оптимистимен PR на здравното министерство", обясни още тя.

И обясни, че по информация от сайта на вече бившата Изпълнителна агенция по трансплантация в монента 17 души чакат за такава трансплантация. "За съжаление ми е трудно да повярвам, че някой от тях скоро ще бъде опериран. Има подписан договор между клиниката във Виена и болница „Св. Екатерина", като в него ние се задължаваме да си „събудим" донорството. А в момента се вижда, на какво ниво е то. Имаме три донорски ситуации от началото на годината, като са направени една сърдечна трансплантация, една чернодробна и няколко бъбречни. За какво говорим тогава!", възмути се Маева.

По думите и проблемът е, че хората, които са в листата на чакащите у нас, вече са на предела на живота.

След наскоро излязла информация, все пак има надежда, че от началото на 2021 г. трансплантациите на бял дроб може да се правят и у нас, но по думите на Маева МЗ всеоще нямат финансов разчет колко би струвала една такава трансплантация в България.

"Според мен ще се окаже много по-скъпа от тази във Виена. А това е третият най-добър център в света! Бих искала да обърна внимание на невероятната бъркотия която, цари със следтрансплатационното проследяването на белодробно трансплантираните пациенти. За три години, сменихме три болници. Преди няколко дни тествах лично как функционира новият център обособен във ВМА. Лекарите са принудени да правят странни комбинации, за да бъдат направени специфичните имунологични тестове", поясни тя.

"За мен е непонятно, защо в България белодробните трансплантации трябва да се правят от каридиохирурзи, а не от гърдни хирурзи. Ако отиде в болница "Св. Екатерина" ще видите, че бронхоспопския апарат е в кабинета по гастроентерология. Чували ли сте за такова нещо някъде другаде?", попита тя.

Отново ще правят белодробни трансплантации на българи във ВиенаСпоразумението включва и обучение на родни лекари във виенски болници

2021-ва: България готова да извърши първата белодробна трансплантацияЗасега виенска болница ще приема до 5 български пациента годишно

Чужди болници отказват да приемат българи за трансплантация на бял дроб ВИДЕОЗа последните две седмици трима пациенти са починали в очакване на животоспасяваща операция