9 души са били диагностицирани със СПИН от началото на годината в Пловдив. Шест от тях са мъже на различни възрасти, а три са жени. Най-младият страдащ от синдрома на придобита имунна недостатъчност е жена във възрастовата група от 20 - 24 години. При мъжете най-младият е в групата от 25-29 години. Няма данни за пътя на заразяване, сочат данните на Регионалната здравна инспекция, предоставени до TrafficNews.

За първите седем месеца от 2024г. случаите на сифилис са 28. За цитирания период няма доказани случаи на гонорея, а броят на регистрираните пациенти с хламидия са 3.

Не се отчита завишаване на полово предаваните болести в областта, казва д-р Милена Панайотова. През изминалата 2023г. бяха регистрирани 23 нови случая на човешкия имунодефицитен вирус ХИВ, а за 2022г. те бяха 29. Средната заболеваемост на глава от населението е 4 на 100 000, докато при сифилис традиционно е малко по-висока – 9,82 на 100 000.

През 2024г. посетителите на Кабинета за анонимно безплатно консултиране и изследване за полово предавани към РЗИ-Пловдив са 445.

Изключително слаб обаче е бил интересът към скрининговата кампания през май, която ежегодно се провежда в цялата страна с цел превенция и информираност на населението. "На открития пункт на пл. „Стефан Стамболов“ пред Общината за четири часа едва трима души са пожелали да проверят личното си здраве", казва д-р Панайотова. 

От РЗИ-Пловдив напомнят, че Кабинетът, ситуиран в сградата им на ул. „Перущица“ 1 работи без прекъсване всеки делничен ден от 9:00 до 16:00 ч..

Пловдив обикновено се нарежда сред трите области в страната, сред които разпространението е най високо. Освен това България е под средните за ЕС показатели за новорегистрираните случаи с ХИВ инфекция на 100 000 души население.

4 на 100 000 души в Пловдив страдат от ХИВ, 62 нови случая на сифилис през миналата годинаМного слаб интерес към ваксинацията срещу Човешки папилома вирус, отчитат от РЗИ

 

Снимка: Илюстративна