Всеки ден умовете ни обработват тонове информация, а телата ни са натоварени с хиляди задачи. „Благодарение” на напрегнатия живот, който почти всички водим, е възможно да пропускаме някои важни съобщения, които тялото ни изпраща.
Ето и кои са признаците, които говорят, че бъбреците ви не функционират съвсем идеално:
Имате проблеми със съня
Когато бъбреците не работят както би трябвало, това означава, че токсините не могат да излязат от организма през урината и остават в кръвта. А повишеното ниво на токсини затруднява заспиването и намалява качеството на съня. От друга страна, хората, страдащи от хронични бъбречни нарушения, по-често страдат от сънна апнея, пише Iwoman.bg.
Главоболие, умора и обща слабост
Здравите и добре функциониращи бъбреци преобразуват витамин D, отговорен за здравите кости и добро настроение, в хормона еритропоетин. Този хормон играе важна роля в производството на червени кръвни телца. Когато бъбреците не функционират правилно, те произвеждат доста по-малки количества от тези клетки и това води до бърза физическа и умствена умора.
Суха и сърбяща кожа
Както вече казахме, бъбреците се грижат за детоксикацията на организма. Сухата и сърбяща кожа може да е симптом на дехидратация, загуба на ценни минерали и хранителни вещества, което е чест симптом за бъбречни проблеми.
Имате лош дъх и метален вкус
Има различни причини, поради които е възможно да имате метален вкус в устата - от алергии до лошо орална хигиена. Но ако това усещане не преминава каквото и да правите, а се появи и лош дъх, то може би в кръвта ви има доста токсини, които по една или друга причина не могат да напуснат тялото ви.
Затруднено дишане
Връзката между бъбречното здраве и затрудненото дишане се дължи на два фактора. Първо, възможно е някакво количество течност да се е преместило от бъбреците в белите дробове. И второ, доста хора с бъбречни проблеми, страдат от анемия, а тя сама по себе си води до задух понякога.
Подуване на глезените, краката и ръцете
Бъбреците, които не работят правилно, не успяват да отстранят всички течности от тялото. Това води до задържане на натрий, който е основният виновник за подуването на крайниците. Разбира се, това задържане на течности може да е сигнал за сърдечни и чернодробни заболявания или проблеми с вените.
Още от категорията
Без случаи на човешки метапневмовирус в Пловдив, РЗИ следи как се разпространява грипът