15.63% е смъртността сред хоспитализираните пациенти с COVID-19 в болниците в Пловдивска област през изминалата година. Това показва анализ на „Индекс на болниците“, изготвен на базата на данните, които лечебните заведения подават в електронната система на Министерството на здравеопазването.
В 19-те лечебни заведения в областта, които разкриха COVID отделения, през миналата година е имало 15 067 хоспитализирани пациенти с коронавирус.
В различните болници смъртността варира от 1.19 до 37.9 на сто. Това се дължи най-вече на предмета на дейност на лечебните заведения. В единия случай се отнася за активно лечение на пациенти с COVID-19, а в другия - за лечение на друг тип патология, при което е било открито и наличието нa коронавирусната инфекция. Разлики в смъртността обаче се наблюдават и при съотносимите лечебни заведения.
УМБАЛ „Свети Георги” е поела най-голяма част от пациентите с активна COVID инфекция и най-тежките случаи. За миналата година там са хоспитализирани 4022 пациенти с COVID-19, което поставя лечебното заведение и сред 10-те най-натоварени в страната. Двете частни университетски болници – „Пълмед” и „Каспела” пък са съответно на второ и трето място по натовареност на COVID отделенията в Пловдивска област. Следват МБАЛ Асеновград (1102 хоспитализирани), УМБАЛ „Св Иван Рилски” (1015) и УМБАЛ „Пловдив” (973). Общинските МБАЛ „Св. Мина” и МБАЛ „Св. Пантелеймон” пък са оказали помощ на общо 1177 лежащоболни пациенти.
Смъртността в Пловдивско е под средната за страната. Общо 28 379 души с коронавирус, или 18.3%, са починали в болници през миналата година. В интензивните отделения са били лекувани 16 033 от пациентите, или 10.31% от всички хоспитализирани с тази диагноза.
Спрямо 2020 г. смъртността в болниците при заразени с COVID-19 се е повишила със 7.3%. Причините за това отново са много. Основната е, че пандемията в България се разрази основно през изминалата година.