През 1444 г. В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на крал Владислав III Варненчик и Янош Хуняди
Битката при Куновица е битка между кръстоносците, водени от Янош Хуняди и Владислав III, и Османската империя, състояла се на 2 или 5 януари 1444 г. при планината Куновица (Суха планина) между Пирот и Ниш. Много турски командири, включително Махмуд бей, зет на султан Мурад II, са пленени в резултат от сраженията.
Кръстоносците започват отстъплението си на 24 декември 1443 г.след Битката при Златица. Турските войски ги следват през реките Искър и Нишава и атакуват в Куновишкия проход отстъпващите кръстоносци. Битката се състои през нощта под пълна луна. Хуняди и Владислав са минали през прохода и нападат турците при реката на източния край на планината.Турците са победени и много турски командири, включително Махмуд бей, зет на султан Мурад II, са пленени.
Според някои източници, Скендербег участвал в битката на страната на турците, но ги дезертирал по време на битката.
Последствия от битката :
Четири дни след битката кръстоносците достигат Прокупле. Георги Бранкович предлага на Владислав и Хуняди да останат в сръбски крепости през зимата и да продължат похода си срещу турците през пролетта на 1444 г. Те отхвърлят предложението му и се оттеглят. През януари 1444 г. достигат Белград, а през февруари пристигат в Буда, където са посрещнати като герои.
Мурад II междувременно се връща гневен и отчаян от ненадеждността на войските си и хвърля Турахан бей в затвора, обвинявайки го за неуспехите на армията си и за пленяването на Махмуд бей.
Любопитно: Битката се почита в сръбската епическа песен „Подухни ветре“.
През 1972 г. по нареждане на президента на САЩ Ричард Никсън НАСА започва да разработва проект по създаване на космическа совалка
Космическата совалка е американски космически кораб. Първия старт на совалката е на 12 април 1981 г., а последният – на 8 юли 2011 г. За този период са осъществени общо 135 космически полета.
Космическите совалки превозват космонавти на борда си, както и товари като изкуствени спътници и части за космическите станции в ниската околоземна орбита, в горната част на атмосферата или термосферата. Обикновено екипажът се състои от 5 до 7 члена.
Първите космически кораби за многократно използване започват да се разработват на 5 януари 1972 г., когато президентът Ричард Никсън утвърждава програмата „Космическата совалка“ на НАСА. Силна поддръжка на програмата оказва Роналд Рейгън, тъй като совалките са ключово звено от програмата му „Звездни войни“.
Ентърпрайз е първата изградена совалка през 1976 г., но без двигатели и топлинен щит тя служи само за тестове в атмосферата – не може да извършва операции в космоса. Първоначално са построени четири напълно функциониращи совалки: Колумбия, Чалънджър, Дискавъри и Атлантис. Като две от тях са изгубени при катастрофи – Чалънджър през 1986 г. и Колумбия през 2003 г. с общо 14 жертви. Индевър е петата совалка, конструирането на която е одобрено през 1987 г. с цел да замени Чалънджър.
На днешната дата са родени известният писател Умберто Еко, както и актьорът и носител на Оскар Робърт Дювал. През 2014-а на днешната дата почина една от най-големите футболни легенди в света португалецът Еузебио.
Още от категорията
На този ден: В Англия са въведени първите пощенски кутии