Интензивен е трафикът по основните пътища в цялата страна. Хиляди се отправиха на път за предстоящите три почивни дни около 24 май. Общо четири са ремонтите на АМ "Тракия" в областите София, Пловдив и Сливен, като общо 50 км са затворени.

Адвокат Терзийски призовава по-честото шофьорите, които имат видеорегистратор, да подават сигнали за записани нарушения. Видеото трябва да се изпрати до "Пътна полиция". Много хора обаче не го правят, защото смятат, че процесът е дълъг. 

"Аз имам видеорегистратор. На страшни работи съм се натъквал. Видеозаписът от видеорегистраторът може да бъде доказателство, да бъдеш свидетел по акта, който ще бъде съставен, което ще отнеме точно 5 минути, след като го намерят този човек, и ако евентуално този нарушител реши да го обжалва в съда, ще те извикат за още еди 5-10-15 минути и да потвърдиш това действително така ли е станало. Човешки живот, ако е спасен с такова действие, си заслужават тези 5 минути", коментира Терзийски.

Записите на пътната обстановка, направени по време на изпитите по кормуване, също биха помогнали за осигуряването на контрол по пътищата, твърдят експертите. 

"Те са проверени от съответните институции, че отговарят на изискванията и няма никакъв проблем, записът от тези камери да отива в КАТ, там да се виждат нарушителите, които са заснети, и съответно да си получат заслуженото", посочи Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите.

Записите, направени с телефон, също могат да служат за доказателство за нарушения по пътищата.

Адвокат Терзийски, смята, че усещането за безнаказаност се създава и от бавното правосъдие у нас. Той също е бил участник в катастрофа, причинена от шофьор на ТИР, който освен неговата кола удря още четири на Северната тангента на столицата.  

"Въпросният човек беше заспал, удари ни, бях в безсъзнание, после в "Пирогов" докторите ми спасиха живота. От 2023 г. досега делото още не е приключило", каза Терзийски.