Върховният касационен съд отмени окончателно и без право на обжалване прилагането на 13-те клаузи от общите условия на "EVN България - Електроснабдяване". Сред тях е и предизвикалата масово негодувание сред потребителите "такса включване". Оказва се обаче, че въпреки съдебното решение, всеки абонат ще трябва да продължи да заплаща въпросната такса, когато токът му бъде спрян заради просрочено плащане.


ЕВН няма право на такса за възстановяване на спряно електричество. Това обяви адвокат Димитър Деков от сдружението за правна помощ на потребителите, което заведе колективен иск срещу дружеството и го спечели. Според тях цената за включване е неправомерна и разходите по възстановяване на спряно електричество са включени в цената на тока и не следва да се начисляват отново. Какво е неговото мнение и това на ЕВН, изказано от говорителя на компанията Петър Костадинов – вижте във видеото.

В коментар на решението на ВКС от ЕВН заявиха, че цената за възстановяване винаги се е заплащала от клиентите към мрежовото, а не към снабдителното дружество. Това е причината таксата да продължи да съществува, съобщи Петър Костадинов от ЕВН.
От сдружението за правата на гражданите са категорични, че ако тази такса продължава да бъде събирана от гражданите ще сезират прокуратурата за не спазване на общите условия на ЕВН.

TrafficNews.bg