11 квадратни метра зелена площ на всеки пловдивчани се падат в рамките на града, това сочи докладът в „Концепцията за пространствено развитие на Община Пловдив”, която бе приета на последната сесия на местния парламент. Най-трагично е положението в „Южен”, „Северен” и „Източен”, а дори в последния район зеленината е по-малко от 1 квадратни метра на жител.
Зелената система в Пловдив се базира основно на уличното, дворищното и вътрешноквартално озеленяване, т.е. на елементи от категориите „Зеленина за ограничено обществено ползване и със специфично предназначение”. Терените на най-важните категории –
„Зеленина за широко обществено ползване” и „Спорт”, имат разкъсан, мозаечен характер. Основата на Зелената система на Пловдив се формира от паркови елементи, включващи озеленените хълмове (Данов хълм, Бунарджика и Младежки хълм), парк "Отдих и култура”, парк "Лаута”, крайречната зеленина на река Марица, градина "Цар Симеон”, "Градска градина” и множество по-малки градини и скверове, формиращи "мозаечна структура”, неравномерно покриваща градската територия.
Тя се допълва от зелените площи със специално предназначение (преди всичко гробищните паркове и ботаническа градина) и зелените площи за ограничено обществено ползване (реализирани към жилищните комплекси и обществените сгради, зелените площи в имотите на частните физически и юридически лица), както и уличното озеленяване.
Зелените площи за широко обществено ползване града заемат 381,5 ха, което съставлява 75,3 % от общата квадратура на зелените площи. Всеки жител на гр. Пловдив разполага с 11,2 м2 зелени площи за широко обществено ползване. По райони разпределението е следното: В „Централен” зелените площи на човек 14,3 кв/м., в „Западен” 56,9 м2/жител, „Тракия” 11,9 м2.жител. На дъното са „Северен”с 4 м2/жител, в „Южен 1,6 м2/жител, а в „Източен” е 0,4 м2/жител.
Вижда се, че най-незадоволени са район Източен, Южен и Северен. В Западен се полагат по 54,9 м2/ж., поради наличието в района на парк „Отдих и култура”. В „Централен” пък най-вече заради Цар-Симеоновата градина, както и хълмовете. Независимо, че някои райони разполагат с привидно достатъчни паркови площи, разкъсаната структура и неравномерността на парковите обекти определя недостатъчно покритие на градската структура от зелени площи за широко обществено ползване.
На практика 11 м2/жител зелени площи в Пловдив е благодарение на парковете, а и гробищата, които също се водят като зелени територии. Експертите изготвили доклада, съветват Община Пловдив да провежда масови озеленителни кампании и да се грижи повече за междублоковата растителност.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни