На 26 март, дни след парламентарните избори, шпиц команда от прокурори и полицаи влизат в пловдивския затвор и правят масов обиск както в корпуса, така и в затворническото общежитие, където присъди излежават затворници с по- леки присъди. Открита е цяла „телефонна централа” – конфискувани са над 20 телефона. Полицаите обаче търсят точно определен апарат. И го намират. Мобилният апарат е собственост на брокер на гласове, който няколко дни по-рано е засечен да купува гласове на затворници и техни роднини. Брокерът е свързан с асеновградският бизнесмен Николай Христов, по-известен като Дявола. Точно месец по-късно бомбата избухва и след мащабна операция на ДАНС и Икономическа полиция в Асеновград са арестувани 15 души между които са кметът д-р Емил Кабаиванов, главният архитект Константин Атанасов, предприемачите Вакрил и Георги Запрянови и самият Николай Христев.
Междувременно разследващите са разплели цяла схема от шуробаджанашки връзки и корупционни практики в асеноградската община.
Първото обвинение срещу Караиванов е за длъжностно присвояване в особено големи размери с използване на неверни документи – приемо-предавателни протоколи за несвършена, но платена работа по почистване и смяна на капаците на 3900 шахти в Община Асеновград. Обвинението е по чл.203, ал. 1 от НК и законът предвижда от 10 до 20 години затвор и конфискация на цялото имущество.
„Усвоената“ сума е 77 560 лв. и то само по последния от трите договора от 2014 г. насам за 200 000 лв., като парите били превеждани по банковата сметка на фирма „Ерика Корп“ООД, собственост на дъщерята на Дявола, който държи и ресторанта в сградата на общината.
Срещу кмета на Асеновград Караиванов е повдигнато и второ обвинение – за издаване на нов ПУП за сграда в групов паметник на културата в Метошката махала, за която се изисква съгласуване с Министерството на културата. При обявяване на нов ПУП, част от съседите обжалват пред главния архитект и кмета на Асеновград.
Общината признава, че възраженията на комшиите са основателни. Но за да се избегнат спънки и да се продължи незаконната дейност по съставянето на този ПУП, се правят 2 фалшиви протокола. От Министерство на културата пращат 2 писма да се спре строителството и изграденото да се събори. Вместо това строежът продължава и на мястото на паметника на културата , сега там има три двуетажна кооперация. По тази причина на кмета и главния архитект са повдигнати обвинения по чл. 277а, ал.4 от НК, че не са спрели строителството.
На инвеститорите Вакрил и Георги Запрянови пък са повдигнати обвинения, че са осъществили строителна дейност в зона, попадаща в групов паметник на културата, като двамата са с парични гаранции по 10 000 лв. Главният архитект Константин Атанасов има и трето обвинение – за търговия с влияние и искане на пари. Същото обвинение е повдигнато и на николай Христев – Дявола, който се е спасил от ареста, влизайки в болница за операция.
На Христев е повдигнато обвинение за организиране на предлагане и даване на пари на множество лица в Асеновград, за да гласуват за определена партия и преференциален кандидат. Цената на глас е била 25 лв.
„Материалите по делото вече надхвърлят 100 тома, а това е само 1/4 от това, което разследваме в момента в Община Асеновград за корупционни практики“, заяви на пресконфереция в петък Окръжният прокурор на Пловдив Румен Попов.
Разследването продължава и според запознати предстоят още арести. Има голяма вероятност този път веригата да бъде разплетена до край и зад решетките да се озове самият поръчител / и потребител/ на платения вот.
Днес се очаква Окръжна прокуратура да внесе искане за отстраняване от длъжност на кмета д-р Караиванов и главният архитект Атанасов. И двамата са с мерки „гаранция”