
Какво е основният булевард за един град? Мястото с най-интензивно движение, с най-натоварен трафик? И поради това мястото с най-големите тапи и най-тегавото шофиране? Мястото, което се почиства с предимство през зимата, но и мястото, на което по правило пътните блокади са най-чести?
Вероятно – всичко това. Но и още нещо, достатъчно важно. Основният булевард на един град е лицето му, той определя облика му. Всъщност градът и основният му булевард са неразделно свързани и ако градът с цялата си архитектура носи духа на времето, то главният му булевард трябва да е една крачка напред - да гледа смело в бъдещето...
За историческия, културния и туристическия Пловдив булевардът с дългото име, което постоянно някой бърка и което през годините се сменяше нееднократно – „Цар Борис III Обединител“, е този, който минава през сърцето на града. Доскоро си минаваше кротко, без да го разкъсва и съответно без да причинява запушване на някой от „коронарните съдове“, водещо от своя страна до нарушено кръвоснабдяване и сърдечно страдание. Разбирайте – до тежки емоционални страдания на пловдивските шофьори.
Е, от 17 октомври това вече не е така – едната от коронарните артерии на сърцето - западното платно на бул. "Цар Борис III Обединител" в участъка от ул. "Патриарх Евтимий“ до ул. "Света Петка“, беше затворено за движение и оттогава движението се извършва двупосочно в източното платно.
Една справка в историческите архиви показва, че последната пълна реконструкция на бул. „Цар Борис III Обединител“ в Пловдив е била през 1983 г. Строителството в отсечката от булевард „Христо Ботев“ до Тунела с две ленти за движение във всяка посока и разделителна ивица между тях, както и на изграждане на серия от подлези – до ректората на Пловдивския университет, до хотел Тримонциум, до Централната пощата и до Понеделник пазара, започва на 30 октомври 1982 г. и булевардът е пуснат в движение на 3 декември 1983 г.
Всичко това се случва за 1 година и 1 месец. Преди 35 години.
Сега, в 21-ви век, с напредналите технологии в строителството, с умните тухли и умния бетон, със слънчевата боя и принтираните пътища, с диамантените нанонишки и бамбуковите градове… за 30 метра от основния булевард на Пловдив, и то само в едното платно, на строителите им трябват 2 месеца и половина. E, разбира се, за това повлия и ремонтът на подлеза на "Гладстон", който бе отворен от булеварда, за да се извършат дейностите по хидроизолация и укрепване на съоръжението. Но...
Преди 35 години бяха изградени няколко подлеза, а междувременно при разширяване на булеварда на площ общо над 1000 кв. м и на дълбочина от 3,5 -4,5 м се появяват археологически находки. Заради тях ремонтните работи са прекратявани, а булевардните разширявания са препроектирани. Най-важните открития са около подлезите„Тримонциум” и „Археологически“. Най-сложно място по цялата отсечка е пресичането на булеварда с булевард „Княгиня Мария-Луиза“. Взето е решение пресичането да стане на две нива с транспортен подлез, с което автомобилният поток изток-запад да минава под булеварда.
Сега очакванията са, че отсечицата ще бъде завършена до Коледа. За да бъде затворен отново булевардът за около 3 седмици заради мегасцената за Европейска столица на културата. Добре че поне няма да бъде затворен целият булевард, а както се оказа, само участъкът между спирката на подлез Археологически до Патологична бременност... Но това е друга тема…
Направихме си един експеримент. Написахме в Гугъл търсачката „основен булевард” и… познайте! Първите 5 статии, които излизат, са за Пловдив (а ние не сме споменавали никакъв град!) и неизменните думички, които стоят до „основен булевард”, са „ремонт”, „задръстване” и „пътна блокада“.
Изводите си направете сами. А до Коледа останаха някакви си 9 дни - дано поне този срок бъде спазен.
Снимки: pinterest.com, google.bg, trafficNews.bg
Още от категорията

Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни

Земетресение от 5,1 край бреговете на Азербайджан

Акценти



Кабинетът "Желязков" оцеля! Вотът на недоверие не мина





Второ свлачище разрушава още повече Небет тепе ВИДЕО
