Пешеходните неволи в Пловдив нямат диря, още по-малко край. За поредна непревземаема територията, някога принадлежаща на минувачите или поне създадена с такъв умисъл, сигнализира читателка на TrafficNews.bg
Жената е изправена пред сложната задача да успее да премине по тротоарната част, бутайки бебешка количка.
Как да придвижи детенцето си? По улицата? Ами има логика, предвид че нейната територия е окупирана от коли, нека тя заеме тяхната. Има логика, но не и чувство са самосъхранение.
Въпросното поредно място с окаяна инфраструктура за пешеходци се намира точно срещу сградата на съда, на една ръка разстояние от Областната дирекция на МВР в Пловдив, а именно на бул. "Шести септември" в пресечената и част с ул. "Йоаким Груево".
Между уж тротоарните ивици е обособена зона за паркиране, която пак така на ужким е оградена с колчета. Част от металните конструкции, имащи за цел да препречат автомобилния наплив, са изкъртени - на местата им зеят дупки. С помощта на "изкоренените" колчета пък коли са успели да спрат като пъзел, който не оставя коридор за преминаване дори на една количка.
Равносметката - майка, бутаща бебето си по един от най-оживените и натоварени булеварди в Пловдив.
"Живея в близост до центъра и често минавам този маршрут с детската количка. Обикновено има пролуки да се мине по разбития тротоар (настилката на който е предвиден за пешеходци, а не за автомобили), но днес просто нямаше как да се стигне до пешеходния светофар, освен по улицата. Изпращам Ви снимки, нямам идея към кого да подам жалба, но и не вярвам, че някой в общината ще се трогне от майчините ми неволи. На доста парадокси се натъквам откакто бутам детска количка", пише Ваня Давчева с надежда, че някой ще обърне внимание на нейните неволи.
Припомняме, че престой и паркиране на МПС с маса до 2,5 тона върху тротоарите е допустим само на определените от общинската администрация места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци и не се нарушава възможността за достъпност до входове, изходи, пешеходни пътеки и други места за преминаване. Та, провирането на пешеходците не е алтернатива, а създателите на недостъпната среда са нарушители на закона.
Истината е, че за да бъдат глобени въпросните виновници, общинска охрана трябва да ги засече в нарушение... или видейки проявата, гражданинът веднага да се обади на Общинския инспекторат, който да изпрати служител, който да дойде и да издаде акт за установяване на административно нарушение. За лошото състояние на инфраструктурата, жалба може да бъде изпратена в Районната администрация.
Остава съмнението, че дори издаден единичен фиш, холистично проблемът няма да бъде разрешен. И в този ред на мисли, резонно звучи резонно дали някой ще се трогне от майчините неволи?