Водният режим в Пловдивско официално приключи! След обилните снеговалежи от края на декември водоемите в региона са се напълнили и подаването към потребители се осъществява нормално.
Добрата новина идва в края на 2024 година, която изправи региона пред сериозно предизвикателство и очерта мрачна хипотеза за безводие. Тежките горещини намалиха критично дебитите на водоизточниците ни, а чешмите на редица села и вилни зони – стояха сухи с дни.
Към днешна дата обаче проблемът, изглежда, е временно решен. Шестнадесетте населени места в Пловдивско, които бяха на режим, вече се снабдяват спокойно с питейна вода. Това потвърдиха и от ВиК-Пловдив за TrafficNews. Единствено в град Перущица режимът ще остане действащ за още малко време с цел превенция, докато не се елеминират всички рискове за повторно засушаване.
Припомняме, че през лятото на 2024 година хиляди граждани в областта усетиха комбинирания ефект от засушаването, климатичните промени и проблемите, които страната ни трупа в сектор Обществено водоснабдяване. Най-сериозно засегнати бяха високопланинските села и част от Родопската яка, а официален режим бе наложен за отделни села в община „Родопи“, в общините Асеновград, Хисаря и Първомай, както и град Перущица.
В капана на горещините
Това лято България се нареди сред страните в Европа, където се измериха рекордно високи температури. Хиляди граждани ще запомнят този период като труден, защото сушата „изпи“ водата ни, а наред с това потреблението ѝ нарасна небалансирано. Летните отпуски на собственици на вили в полите на Родопите придобиха елемент на криза, тъй като водата им не само прекъсваше, но и често достъп до нея въобще нямаха.
Тези месеци не бяха леки и за ВиК-Пловдив, които трябваше да се изправят пред редица предизвикателства. Екипите им бяха дежурни на терен, за да търсят начини да овладеят кризата – от една страна, за да предприемат локални и спешни мерки за справяне с безводието, а от друга – да умуват за дългосрочни решения на проблемите на сектора, които далеч няма да оставим в 2024г..
„Проблемите с водоснабдяването в пловдивския регион бяха вследствие на продължителните засушавания, липсата на валежи и летните горещини, при които отчетохме драстичен спад в нивата и оттоците на реките. Този фактор даде отражение върху липсата или цикличността на водоснабдяването в населените места, попадащи на територията на област Пловдив. Въпреки тежките метеорологични условия не е имало голямо населено място с трайно намалено водоподаване“, разказва пред TrafficNews управителят на ВиК-Пловдив инженер Антон Гълъбов. Той уточнява, че към декември 2024г. населените места – основно села, в режим на водоподаване са били девет.
Жегите бяха само едната страна на монетата. Секторът продължаваше да страда сериозно и заради кражбите на вода. Затова в разгара на лятото ВиК дружеството анонсира намерението си да затегне контрола върху нерегламентираното водочерпене, като започне проверки съвместно с общините в засегнатите населени места.
„В периода от 15 до 30 август се извършиха проверки в р-н Родопи в Белащица, Брани поле, Гълъбово,Храбрино – Вилна зона Храбрино 1, Храбрино 2 и Куклен свързани с безводието, ползването на питейна вода чрез монтирани водомери и обхват на водата. След извършените проверки на Фирмен контрол към „ВиК” ЕООД – Пловдив се наблюдава прекратяване в голяма степен на ползването на питейна вода от необхванати връзки“, припомня инж. Гълъбов.
След разрушаване на незаконни свързвания към мрежата или монтиране на водомери, в Куклен се отчита скок на потреблението с повече от 25% спрямо предходните периоди, казва той. Освен това водното дружество е успяло да наложи глоби на стойност 57 519,66 лева на потребители без водомери. Те са за начислени над 26 000 кубика вода, като нарушителите са били предложени за монтаж на изнесени модулни водомерни шахти извън техните имоти.
Какво се случи с каскадата „Доспат-Въча“
Големите инвестиции от държавата за справяне с безводието в България към момента изглеждат по-скоро утопични. Пример е проектът за изграждане на каскадата „Доспат-Въча“, който само трупа прах, а анонсираното възраждане на инициативата остана без активни действия. С осъществяването му обаче ще бъде решен проблемът на редица населени места в регионите Пловдив и Хасково. По този начин ще се намери решение за водоснабдяване с планинска вода на градовете: Пловдив, Кричим, Стамболийски, Перущица и Куклен, както и на селата: Устина, Куртово конаре, Ново село, Триводици, Йоаким Груево, Царацово, Бенковски, Войсил, Радиново, Костиево, Цалапица, Оризари, Кадиево, Златитрап, Храбрино, Първенец, Марково, Белащица, Браниполе, Брестник, Крумово, Ягодово, Войводиново и Брестовица.
„Водоснабдяване и канализация-Пловдив подкрепя новите инвестиции в сферата на ВиК услугите и няма как да е иначе, защото заедно с община Пловдив и другите общини в Пловдивска област имаме обща цел. Проект „Въча” не е нов за нас, нито за пловдивчани, напротив. Предвид актуалната ситуация е изрично необходимо да се съобрази от хидравлична гледна точка мрежата на града, с оглед на новото захранване от каскада „Въча”. Ще има сериозна работа и за да се предвиди статутът и евентуалната консервация на съществуващите помпени станции, захранващи към момента Пловдив. Тъй като водоснабдителната система „Въча” е от типа гравитачна, т.е. без прекомерен разход на електрическа енергия, тя става още по-актуална с оглед облекчаване на цените за електроенергия. Това гарантира дългосрочна устойчивост на проекта. Оставаме отворени за този проект и ще изразим нашето становище, когато получим конкретни данни за него“, казва инженер Гълъбов.
Но на този етап водоснабдителна система „Въча” е в идейна фаза на проектиране, допълва още той: „Проектът е широкообхватен /вкл. обл. Хасково/ и на регулярни срещи в Областна администрация-Пловдив се провеждат експертни съвети и обществено обсъждане. Можем да кажем, че с изграждането му ще се гарантира устойчивост на водоснабдяването на две области с почти 1/5 от населението на Република България, при това с ниска себестойност на услугата“.
„Всичко тече“
Загубите на вода заради амортизирана водопреносна мрежа продължават да са един от най-големите проблеми на Пловдивско. Преходът „заварва“ региона с остаряла мрежа, а оттогава проектите за подновяване се правят основно „на парче“. Както и Пловдив, така и в околните общини все още водата идва до домовете по стари етернитови тръби, които непрестанно се пукат, позволявайки пилеенето на ценен ресурс.
За да намали загубите по трасето „ВиК“ –Пловдив изпълнява на годишна база редица проекти, с които поетапно подменя остарялата водопроводна плетеница. През 2024 година дружеството оператор е осъществило инвестиции на стойност близо 3 025 000 лева в изграждане на нови връзки, подмяна на стари водопроводи, изграждане на съоръжения за пречистване на вода и други.
„ВиК-Пловдив е бенефициент по процедура „Изграждане на ВиК инфраструктура” по Оперативна програма „Околна среда“ за периода 2014-2020 с финансиране от ЕС. Проектът обхваща агломерациите - Пловдив, Асеновград, Карлово, Първомай, Стамболийски и Хисаря. Той включва подмяната на старите и амортизирани довеждащи водопроводи, както и реконструкция на водопроводната и канализационна разпределителна мрежа. Изключително важно за нас е да доведем до успешен край тези проекти. Работим много добре с всичките 18 /осемнадесет/ общини на област Пловдив. Съгласуваме инвестиционните си програми с всяка община на област Пловдив, за да няма „нов асфалт със стар водопровод”. А през 2025 г. ще наблегнем на рехабилитацията на довеждащи водопроводи, които са с множество аварии“, коментира инж. Антон Гълъбов.
Съвсем очаквано от 2025 година потребителите на ВиК-Пловдив ще плащат повече за водата си. Планираното увеличение ще направи стойността на един кубик 3,568 лева с ДДС за настоящата година и 3,613 с ДДС за 2026 година.