Седем деца с тежки лицево-черепни аномалии бяха оперирани през тази седмица в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. Сложните интервенции бяха извършени от лекари от Университетската болница във френския град Лил. Пластичният хирург проф. д-р Филип Пелерен и детският неврохирург проф. д-р Патрик Делем за поредна година пристигнаха в Пловдив по покана на болницата и проф. д-р Юрий Анастасов, началник на Отделение по пластична и краниофациална хирургия.

Пациенти са били деца, страдащи от редки и сложни аномалии на главата и лицето.

„При тези заболявания се затруднява развитието на черепните кости, което пък пречи за развитието на мозъка на децата”, разказа професор Анастасов. Освен това подобни аномалии влияят сериозно на външния вид на пациентите. В някои случаи те могат сериозно да затруднят храненето и дишането на децата и дори да застрашат живота им.

Френските специалисти са оперирали в екип с българските си колеги – самия проф. Анастасов, началника на Клиниката по неврохирургия доц. д-р Христо Желязков и обещаващия млад лекар д-р Костадин Гигов. В първия ден от престоя на лекарите от Франция те са извършили над 20 консултации с деца от цялата страна. Били са разгледани случаи на деца, нуждаещи се от операции, както и са били проведени срещи с пациенти, оперирани през минали години.

При консултациите са определени децата, на които да бъдат направени операциите. Те са на възраст от 5 месеца до 8 години. Една от първите операции е била на 5-месечно дете, на което е извършена краниопластика и дистракция на среден лицев масив.

Толкова сложни операции се правят само в УМБАЛ „Свети Георги”. Между 80-90 процента от случаите на лицеви аномалии в България се лекуват там. Проф. д-р Пелерен и неговия колега проф. д-р Делем посещават болницата ежегодно от близо 20 години, за да оперират деца заедно със своите колеги. Френските специалисти работят напълно безвъзмездно по тези изключително тежки медицински случаи.

„Това е хуманната част на нашата работа”, заяви проф. д-р Пелерен. Той разкри, че поддържа контакти с много от българските си пациенти. Една от пациентките му е била оперирана като бебе, а вече е женена.

„Това е смисълът на живота ни – като видим пациент, който сме лекували докато е бил няколкомесечно бебе, и разберем, че този човек си е взел изпита за матура или пък се е оженил. Това е изключително трогателно”, обясни френският специалист.

Фондът за лечение на деца заплаща пътните разходи на лекарите и престоя им в България. „Фондът много помогна този път”, коментира проф. Анастасов.

„Работата е екипна”, заяви той. „Нужни са много специалисти. При подобни случаи след това е много важна и реанимацията”, допълва лекарят. При пациенти с подобни аномалии лечението продължава цял живот. Нужно е постоянно наблюдение, а понякога и повторна операция. Необходима е помощта и на държавата, а според проф. Анастасов тя не е достатъчна.

Той обясни, че съществува и национален регистър за лицеви аномалии. Той е активен от 3 години и в него има 800 пациенти. Има досиета на техните заболявания и направените интервенции. Предполага се, че около 150-160 бебета се раждат годишно с подобни проблеми. Най-често срещан е проблемът с цепнатина на устните или небцето, които има различни разновидности.

Около 20 деца годишно се оперират от чуждестранни специалисти в Отделението по пластична и краниофациална хирургия. По покана на професор Юрий Анастасов там пристигат медици от САЩ, Испания, Холандия и Индия. Техните визити и извършваните от тях операции на територията на България спестяват огромни суми на държавата и на семействата на децата за болнично лечение, пътуване и престой в чужбина, смята проф. Анастасов.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg