Една от най-сложните операции, извършени у нас, направиха лекари от УМБАЛ „Св. Георги” върху шофьора от мелето на АМ „Тракия” този понеделник, за което TrafficNews.bg писа. При инцидента загина 43-годишна жена, а двама души бяха ранени. Това се случи, след като цистерна с цимент пука гума, минава през мантинелата, навлиза в лентата за насрещно движение, удря автомобил и се преобръща в дере.
Първоначалната информация беше, че ще се наложи лекари да ампутират едната ръка на ранения шофьор на леката кола. Мъжът обаче извади късмет, след като лекари от УМБАЛ „Св. Георги” извършиха две успешни, изключително рядко правени у нас, операции за реплантация на отрязана ръка. Това се случи в Отделението по спешна медицина.
При транспортирането на пострадалия с линейка до болницата, макар че е бил адекватен и контактен, очакванията са били, че ще се наложи ампутация, тъй като са били напълно прерязани артериите, които осигуряват кръвоснабдяването на ръката. „В момента ръката е топла и са налице артериални пулсации. Пръстите възстановяват подвижността си, следователно постепенно се връщат сетивността и двигателната функция на ръката”, обясни пред TrafficNews.bg д-р Румен Бацелов, ръководител на звено „Ортопедия и травматология“ в Отделението по спешна медицина на УМБАЛ „Свети Георги“.
В продължилата 2 часа първа операция на 27 юни смесен екип от съдови хирурзи и ортопеди е успял да „пришие“ ръката и да върне нормалното функциониране на артерии, вени, сухожилия и мускули. Ръката е била сплескана, държала се е на един мускул. Помощ е оказал първо лекар в задната кола. В продължение на 5 часа днес е извършена втора операция за стабилизиране на костните структури на рамото посредством поставяне на импланти в раменната кост и предмишницата. Реплантацията е повторно свързване на напълно ампутирана част чрез възстановяване на артериалния приток и венозния отток, обясняват лекарите.
Като цяло, всеки пациент с ампутация, включваща горен крайник, е подходящ за реплантация, но идеалните „кандидати“ са хора с остра – от гилотинен тип, ампутация на палеца, на няколко пръсти, на дланта, китката и предмишницата, защото са минимално замърсени. При подобни инциденти, първата задача на дежурния екип е да опита да направи реплантация. Едва след като се изчерпят всички други възможности, се пристъпва към ампутация, категоричен е д-р Бацелов. Той уточни, че благодарение на двете операции 47-годишният мъж ще възстанови ръката си и няма да се стигне до протезиране.
Съпругата на Иван Иванов е с охлузвания, мъжът е изключително благодарен на лекаря, който е пътувал зад тях и го е превързал първи.
Ето ги и тримата лекари, които Иван от Добрич нарече "магьосници": д-р Николай Харалампиев - ортопед, д-р Румен Бацелов - началник на звено Ортопедия и травматология към Спешно отделение, и д-р Георги Тиков - специализант.
Болният стисна ръката на лекаря...
До втория час от инцидента болният беше в операционната...
TrafficNews.bg