Да се блокират обществени поръчки през фирми с капитал от 2 лева става все по-често, а държавата продължава да вдига рамене, оправдавайки се със закона. След набралата популярност овчарка Анка Ангелова от село Антоново през фирмата си „Ремс строй”, друга фирма излезе на небосклона и се зае с блокиране на проекти.
Двамата „застрахователи” Димчо и Станко удариха за 5 дни 14 поръчки с жалби в КЗК в общините София, Пловдив, Търговище, Смолян, Любимец, Твърдица, Черноочене, Велинград, Симеоновград и Вършец. Това се случва на фона на блокираната поръчка за Кукленско шосе за 6 млн. лева в Пловдив, който е поредният блокиран обект под тепетата.
Тандемът управлява компанията „Зара брокер”, която е с капитал от едва 2 лева. Съдружници в нея са 32-годшният Станимир Каратанев и 48-годишният Димчо Димов, които са регистрирали компанията. Адресът й се води в жилищен апартамент в Стара Загора.
От профилите на двамата в социалната мрежа по нищо не личи, че двамата имат интерес съм поръчки за милиони. Най-големият им удар бе обществена поръчка на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) на обща стойност 44 363 981 лв. Тя е за рехабилитация на отсечки в територията на областите Смолян, Кърджали и Благоевград.
От профила на 32-годишния Станимир става ясно, че той работи като багерист в строителна компания. Завършил е средно-специално образование в родния Чирпан, а страстта му са бързите скорости.
За разлика от него 48-годишният Димчо от Стара Загора не е написал с какво се занимава. От профила му личи, че е семеен човек и пътешественик.
Как се стига да това фирма с 2 лева капитал да блокира поръчки за милиони?
Въпреки че всички в държавата говорят за „дупките” в Закона за обществените поръчки все още техният „ремонт” не е започнал. Огромният проблем е, че сега действащото законодателство позволява на абсолютно всички фирми да влизат в графата на „заинтересовани лица”.
По закон заинтересовано е всяко лице, „което има или е имало интерес от получаването на общества поръчка и на което е нанесена или може да бъде нанесена вреда от твърдяното нарушение“.
Така се образуват и въпросните кухи фирми, чиято дейност е единствено и само блокиране на поръчки. Сценарият е един и същи, а именно – жалба в КЗК и спиране на изпълнението на поръчката. Следва отказа от институцията и дело във ВАС, на което обаче не се плаща задължителна вноска. Така жалбата е отхвърлена, но щетите са нанесени – поръчката е спряна за немалък период от време.
Вижте тук: Жалби блокираха всички поръчки за ремонти за над 1 млн. лева в Пловдив