На 27 май 2017 година пловдивският предприемач Смилян Дамянов си отиде на 51 години, след като в продължение на две години води неравна борба с рака. Въпреки че болестта му не бе тайна за никого, смъртта му бе огромен шок за близките му. И най-вече за двете му дъщери Стойка /29/ и Илияна/25/, които освен че трябва да живеят с мъката по загубения си баща, те трябва да поемат и бизнеса, създаден приживе от него.
Момичетата правят първите си стъпки в управлението на бизнесцентър „Легис” , който е в капитала на компанията, когато на 23 декември 2017 година, 7 месеца след смъртта на баща си, получават втори ужасяващ удар. В офиса им, в „Легис център” пристига писмо с покана за изпълнение по Запис на заповед. Тя е на името на бившия съдружник на Дамянов – Крум Томов. Според документа, на 20 януари 2015 година Смилян Дамянов е получил сумата от 940 000 евро от Томов. Падежът е след година - на 16 януари 2016 г. Следва запор на активите и фирмените сметки на „Легис” ООД, а след това и запор върху имуществото и сметките на двете наследници като физически лица. Постъпленията от наемите са основен приход за семейството, с които се поддържа голяма сграда на бул. "Шести септември".
„Думата шок е много мека, за състоянието, в което изпаднахме и аз , и сестра ми. Причините за това бяха няколко – първо размерът на сумата, за която този човек има претенции – близо 2 милиона лева. Второ, че точно този човек предявява подобно искане. Както аз, така и всички близки на семейството ни хора и съдружници на баща ми , знаеха, че Крум Томов му дължи много голяма сума. И трето - това беше може би най- тежкото – да приема, че човекът, който е бил десетки пъти вкъщи, когото баща ми е посрещал на своята маса , да иска да остави двете му деца без покрив над главата. Това беше дъното на човешкото падение”, разказа за TrafficNews Стойка Дамянова.
Смилян Дамянов и Крум Томов са съдружници в „Легис” ООД от 2008 г . Всеки от тях, заедно с третия съдружник в компанията Малек Насер, има по една трета от дяловете. По време на строителството на „Легис център” обаче инвестициите са направени само от Дамянов и Насер . Поради финансови затруднения Томов не участва в инвестицията и през 2010 година прехвърля дяловете си на Смилян Дамянов, тъй като той е финансирал и неговото участие. В замяна на това са опростени част от задълженията му.
„Сигурна съм, че Томов е замислил схемата, още докато баща ми беше болен и се бореше неистово, за да продължи да живее. Времето, в което е предявена претенцията, също не е избрано случайно. Точно между празниците, когато е разчитал на това, че няма да сме в града” коментира Илияна Дамянова. Тя си спомня , че преди смъртта си, баща й вече не е искал да се вижда с Томов и предупредил момичетата да внимават с него. Казал им, че въпреки болестта, бившият съдружник продължил да му иска пари, макар че продължавал да му дължи много голяма сума.
„Той бе единственият от неговия кръг, който не дойде на погребението. Не се обади да поднесе съболезнования или да се поинтересува как сме”, спомня си по-малката дъщеря.
Двете млади жени преживяват огромен стрес след като получават поканата да платят доброволно 2 милиона лева.
„Страхувах се да изляза от къщи, спрях да се виждам с приятелите си, започнах да получавам паник атаки”, спомня си Стойка Дамянова.
Тъй като и двете са сигурни, че баща им никога не е вземал пари от Томов и че Записът на заповед е фалшификат, те веднага подават жалба в прокуратурата. Образувана е проверка , назначена е графологична експертиза, която доказва, че подписът не е на покойния Смилян Дамянов.
"Подписът действително наподобява подписа на предприемача, но през 2015 година, той вече се разписваше по съвсем друг начин. Освен това съм сигурен, че на такъв документ Дамянов би оставил освен подписа си и трите си имена. А на документът, който е изцяло с печатен текст, има само един подпис и нищо друго. Освен това падежът е 20 януари 2016 година, а той предявява искането една година по-късно, когато бившият му съдружник вече е мъртъв”, коментира адвокатът на семейството.
Прокуратурата и Икономическа полиция действат много бързо и след като графологичната експертиза доказва, че подписът е фалшифициран, те образуват досъдебно производство за документно престъпление срещу Крум Томов.
Разпитани са както дъщерите на Дамянов, така и бившите му съдружници.
„До нас достигна информация, че Томов се опитва да продаде Записът на заповед на трето лице срещу по-малка сума , от тази която е посочена в документа. Тревожим се, че освен нас , може да има и други потърпевши в тази история” коментира Стойка Дамянова.
„На този етап Томов е завел изпълнително дело с частичен иск за 100 000 евро. То обаче не е насрочено, тъй като не е внесъл държавната такса, която е 4 процента от претендираната сума, или в случая 8 000 лева. Томов е поискал от съда да бъде освободен от такса, защото бил … безимотен. Съдът обаче е отказал. Крум Томов има участие в общо 15 дружества. Три от фирмите, в които е съдружник имат натрупани огромни задължения към НАП, според регистъра на Бивол. Общата им стойност е над 1 700 000 лева.
Междувременно адвокатът на Дамянови е направил възражение срещу запорите и част от тях са паднали. Сега семейството очаква делото да влезе в съда.
Крум Томов е привлечен като обвиняем по чл. 316 от Наказателния кодекс, съобщиха от Районна прокуратура – Пловдив. Наложена му е мярка за неотклонение „подписка”. За това престъпление Наказателният кодекс предвижда до 2 години лишаване от свобода.
Репортер на TrafficNews.bg се свърза с Крум Томов за коментар. Той обаче отказа да говори за случая и каза, че нещата ще се решат в съда.
„Ще направим всичко по силите си, за да може истината да излезе наяве и да запазя паметта на баща ми неопетнена. Той помагаше на страшно много хора. За съжаление, Томов не е единственият му близък човек, който се опита да се възползва от нас след смъртта му. Но ние ще се борим за истината с цената на всичко. Баща ни така ни е възпитал и ние няма да го предадем”, категорични са Стойка и Илияна Дамянови.
Снимка:Смилян Дамянов
Законодателен пропуск или умишлена грешка
Семейство Дамянови недоумяват как един фалшифициран подпис е достатъчно основание да бъде съсипан бизнес, граден с години.
„Би трябвало законодателят да предвиди, освен подпис този документ да притежава и други атрибути – като трите имена, написани собственоръчно, адрес или някакви други данни. Да има повече сравнителен материал, който да докаже или да отхвърли съответно има ли издадена подобен документ. Защото в крайна сметка срещу един подпис аз задлъжнявам с 940 000 евро. Или аз си отивам от този свят и някой ме разписва на една хартийка. Истината е, че ако до тези млади жени не бяха застанали почтените хора от кръга на баща им и не им бяха подали ръка, щяха буквално да ги обезкостят”, коментира адвокатът на семейството.