Световният икономически форум публикува списък на нововъзникващите и развиващите се технологии през 2019 година. Експертите са идентифицирали технологичните пробиви, които могат да имат силно положително въздействие върху нашия свят.
Списъкът включва технологии, които могат да окажат влияние върху икономиката и хората през следващите пет години и които са особено привлекателни за инвеститори и учени.
Ето и 10-те най-важни технологии на близкото бъдеще.
Биоразградима пластмаса
В света се произвеждат годишно над 80 млн. тона пластмасови изделия. Според прогнозите на експертите този обем ще се увеличи три пъти до 2050 година.
В същото време на този етап се рециклират само по-малко от 15% от използваната пластмаса, пише Money.bg. Ето защо биоразградимата пластмаса ще помогне за решаването на този проблем, тъй като тя ще бъде произведена от биомаса и съответно се разлага на биомаса.
Социални роботи
Днес роботи могат да разпознават гласове, лица и емоции, да различават реч и жестове, да отговарят на вербални и невербални сигнали.
Те дори могат да поддържат зрителен контакт с човека. Роботите все повече се използват при грижите за възрастните, за образованието на децата, както и за много други подобни функции.
Металинзи
Тези лещи са толкова тънки, че досега не е било възможно да се прилагат на практика в традиционния смисъл на думата.
Въпреки това, промените в производствения процес при лещите ще направят сензорите и медицинските устройства много по-компактни.
Лечение на протеинов дисбаланс
Вътрешно нарушен белтъчен баланс може да доведе до рак и други заболявания.
За разлика от нормалните белтъци, протеините нямат ясна структура, така че не са лесни за лечение.
Въпреки това, използвайки най-новите технологии, учените са намерили начин да предотвратят промяната в структурата им достатъчно дълго, за да има ефект.
Осезаемо дистанционно присъствие
Представете си видеоконференция, в която можете да се почувствате така, сякаш сте в една и съща стая с вашите събеседници.
Това може да бъде реалност за бъдещи видеоконференции.
"Интелигентни" изкуствени торове
През последните години подобряването на торовете се свързва с повишаване на тяхната способност за бавно освобождаване на хранителни вещества, когато те са необходими.
Проблемът обаче е, че торовете все още съдържат амоняк, урея и калиев карбонат.
Последните версии на "умните" торове използват по-екологични източници на азот, както и микроорганизми, които подобряват ефективността.
Иновативна система за проследяване и опаковане на храни
Определянето на източника на замърсяване на храните може да отнеме няколко минути, а не няколко дни, както е сега.
Това ще бъде резултат от нов подход за проследяване на произхода на храните по веригата на доставки.
В допълнение, сензорите върху опаковката ще могат да покажат кога храната е почти развалена, което ще намали нуждата от изхвърляне на ненужните храни след изтичане на срока на годност.
Безопасни ядрени реактори
Опасността при използване на атомната енергия е, че горивните пръчки могат да прегреят и да освободят водород, който може да експлодира.
Учените разработват ново гориво с ниска вероятност от прегряване, но ако това се случи, те ще отделят малко водород или изобщо да не го излъчват.
Предимството на новите пръти е, че те могат да заменят съществуващите с лека модификация на оборудването.
Съхранение на ДНК данни
Съвременният свят произвежда много данни, и в този смисъл учените смятат, че след 100 години магнитните и оптичните системи за съхранение ще достигнат максималния си капацитет. В допълнение, тези системи за съхранение консумират много енергия.
ДНК няма такива ограничения. Според някои измервания цялата информация, която ни е необходима през годината, може да се вмести в ДНК куб с дължина на едната страна от 1 метър.
Съхранение и използване на възобновяема енергия
Литиево-йонните батерии ще бъдат водеща технология за следващите 5-10 години, смятат учените.
Подобряването на качеството на батериите ще доведе до факта, че те могат да акумулират енергия от 4 до 8 часа.
Това е достатъчно, за да се осигури слънчева енергия у дома по време на вечерния пик на потреблението.
Още от категорията
Какво се крие зад възхода и абсолютния рекорд на биткойн?