
По времето, когато хора от цял свят, включително Стивън Хокинг, спорят и се боят от нахлуването на роботите в ежедневния ни живот, поколението на милениалите отдавна се е примирило с неизбежното и открито заявява готовност да встъпи във връзка с андроид. За това свидетелства изследване, наречено iLife. То е проведено сред повече от 12 000 души от 32 страни в света, включително САЩ, Великобритания, Канада, Германия, Сингапур и други. В анализа на данните респондентите са разделени на три възрастови групи- милениали / 18-34 години/, поколение Х / 35-54 години/ и бейби бумъри / 55 и повече/.
Изкуственият интелект постепенно се мести от фентъзи филмите и книгите в реалния живот и това става все по-забележимо всяка година. Въпреки, че голямата част от анкетираните смятат, че масовото разпространение на роботите ще засегне по-скоро децата и внуците, вместо самите тях, повечето вярват в положителните промени, които те ще донесат. 25% смятат, че роботите ще поемат контрол над човешкото общество, а още 15% предполагат, че роботите напълно ще унищожат планетата си. 33% от анкетираните са сигурни в това, че внедряването на роботите ще ускори техническия прогрес и ще освободи хората от рутината, като им даде възможност да се наслаждават повече на живота.
Най- големият страх, свързан с роботите, остава загубата на работата заради замяна с механичен изпълнител- почти половината от анкетираните смятат, че именно това ще се случи в най- близко бъдеще.Впрочем има и няколко негативни последици, които могат да се случат, ако хората продължат да проявяват вътрешната си слабост. Повече от 60% вярват, че роботите ще повишат нивото на човешкия мързел, тъй като на хората ще им се налага да работят по-малко. Още 56% смятат, че заради роботите хората съвсем ще спрат да мислят самостоятелно и ще загубят своята креативност, тъй като светът ще бъде в голяма степен автоматизиран, което означава- подчинен на единна логика.
Изследването засяга и въпроси за социалните отношения с роботите, ако на тях им е съдено да станат неотменна част от човешкото общество. Всеки пети респондент и една четвърт от милениалите смятат, че биха могли да се сприятелят с робот и дори да създадат с него романтична връзка. Това вече не изглежда фантастично и невъзможно, още повече като се отчита големия брой усъвършенствани секс- кукли, които в момента произвеждат едновременно няколко технологични компании. Все по-често в пресата се появяват съобщения за мъже, които живеят с жени- роботи и нямат намерение да се връщат към " човешки отношения".
Впрочем учените прогнозират появата на нова сексуална ориентация- цифросексуалност. Цифросексуални ще бъдат тези, чието полово влечение е силно свързано с виртуалния свят. В тая връзка на анкетираните е бил зададен въпросът от какво се боят, ако роботите наистина започнат да установяват отношения с хората. Повече от 30% отговорили, че хората ще престанат да приемат недостатъците на друг човек, понеже до тях винаги ще има "съвършени" андроиди.
Освен роботизацията, изследването засяга и друга важна тема- масовото използване на смартфони. 95% от анкетираните имат поне по един. 41% от всички признават, че прекарват повече време в мобилните приложения, вместо в сайтовете в интернет. Повече от една четвърт от всички милениали на възраст от 18 до 35 години са заявили, че предпочитат да загубят на улицата портфейла си, вместо смартфона. Сред по-възрастното поколение тази цифра е по- ниска- само 11% от хората над 50 години предпочитат телефона пред портфейла.
Расте броят и на тези, които са готови на по-радикални действия, за да не се разделят със смартфона си- 16% от анкетираните заявяват, че са готови по хирургически път да имплантират смартфона в мозъка или в ръката си. Това не е чак толкова удивително, като се има предвид, че над 60% от участниците в изследването са заявили, че не се разделят със смартфона си, освен когато той се зарежда. Още 48% от младите анкетирани признават, че ако се събудят посред нощ, първата им работа е да включат телефона си и да проверят съобщенията.
Още от категорията

Смяна на командването на Международната космическа станция

ChatGPT спря да отговаря на въпроси

Акценти





Почина бебето, пострадало при тежката катастрофа край Девин

Путин обяви Великденско примирие


