Xiaomi Mi TV LUX е предназначен да се превърне в първия в света масово произвеждан прозрачен телевизор. Но как човек може да направи телевизора прозрачен? Компанията подробно описва процеса и първата стъпка в постигането на този ефект е очевидна - вземете всичко, което обикновено излиза зад екрана, и го преместете някъде другаде.
Цялата електроника и звуков хардуер на революционния модел са преместени в кръглата стойка в долната част на телевизора. Това прави компонентите по-близо разположени от обикновено, така че компанията е била изправена пред предизвикателството да разработи специално охлаждане. Чипсетът има радиатор и цялата основа е покрита с отвори, за да помогне при конвективното охлаждане.
И LCD, и OLED дисплеите могат да бъдат прозрачни. Въпреки това Xiaomi избира OLED, тъй като не се нуждае от подсветка, докато прозрачен LCD телевизор ще се нуждае от външна светлина.
Дори OLED обаче не е естествено прозрачен. RGBW матрицата има уникален дизайн, при който само половината от панела е покрита с пиксели, а другата половина е прозрачна, предава hicomm. Пикселите са достатъчно фини, че не можете да ги видите на нормално разстояние за гледане, а пролуките между тях са еднакво малки, така че и тях не можете да ги видите - всичко това се слива в привидно нормален лист стъкло.
Въпреки че може да не искате прозрачен телевизор у дома (макар да изглежда готино), състезанието за поставяне на селфи камери зад екрана на смартфоните вече тече с пълна сила. Вече има създадени прототипи, но качеството на изображението показва, че има много какво още да се желае - превръщането на дисплеите в прозрачни очевидно не е лесна задача.
Още от категорията
Българският изкуствен интелект влиза в общините у нас