В Лондон започна церемонията по коронацията на Чарлз III като крал на Великобритания. Теглена от шест коня карета отведе Чарлз и съпругата му (и бъдеща кралица) Камила на "кралско шестви" към Уестминстърското абатство, където ще се състои същинската церемония. Шествието събра десетки хиляди обикновени хора, дошли да поздравят новия крал. Мнозина обаче изразиха и неодобрението си спрямо Чарлз III.
Чарлз III положи клетва като крал.
„Скъпи почитаеми, ние сме се събрали, за да се поклоним и да възхвалим Всемогъщия Бог, да отпразнуваме живота на нашите народи, да се помолим за Чарлз, нашия крал, да признаем и да благодарим за живота му в служба на тази нация, на кралствата и на Британската общност и да станем свидетели с радост на неговото помазване и коронясване, на това, че е отделен и посветен в служба на своя народ, каза архиепископът на Кентърбъри Джъстин Уелби.
Неговото встъпление беше последвано от изпълнение на „Kyrie eleison” - за първи път музикално произведение на уелски език се изпълнява на коронация. Застанал до 700-годишния стол за коронация, Чарлз се обърна с лице към четирите страни на абатството, за да бъде провъзгласен за „несъмнен крал” пред паството.
Чарлз положи коронационната клетва - законово изискване, тъй като законът, приет през 1689 г., задължава крал Уилям и кралица Мери да обещаят да поддържат протестантската вяра.
„Аз, Чарлз, тържествено и искрено в присъствието на Бога изповядвам, свидетелствам и заявявам, че съм верен протестант и че според истинското намерение на постановленията, които осигуряват протестантското наследяване на престола, ще подкрепям и поддържам споменатите постановления в рамките на силите си според закона”, каза той.
„Винаги, според предназначението на тази церемония за възкачване на трона, ще поддържам и изпълнявам, доколкото мога и според закона, всичко, което обещах”, закле се Чарлз III.
Над 100 държавни глави и кралски особи от цял свят пристигнаха за събитието. Сред тях са Симеон Саксгобургготски и съпругата му Маргарита, както и служебният премиер Гълъб Донев. На вчерашния прием, даден от бъдещия крал за чуждестранните гости те имаха разговори поотделно с Чарлз III.
Във фокуса на разговора на премиера Донев и Чарлз III беше засилването на двустранното сътрудничество в областта на сигурността, търговията, културата и образованието. Двамата говориха и за откритата наскоро мащабна изложба в Британския музей, където България е представена с едно от най-забележителните си съкровища - Панагюрското. Крал Чарлз III изрази възхищението си от експозицията, а министър-председателят Гълъб Донев отбеляза, че Панагюрското съкровище е уникален шедьовър на античното изкуство.
Сред останалите гости са нидерландският крал Вилем-Александър и кралица Максима, белгийският крал Филип и кралица Матилда, принцът на Монако Албер и съпругата му - принцеса Шарлийн, испанският крал Фелипе и кралица Летисия, шведският крал Карл XVI Густав и дъщеря му принцеса Виктория, и др.
Още от категорията
Черните кутии на разбилия се в Южна Корея самолет спрели да записват минути преди инцидента