
Русия не вижда причина да бъде обсъждана възможността за подписване на дългоочаквания мирен договор с Япония за официално прекратяване на Втората световна война заради недружелюбната позиция на Токио спрямо Москва, заяви говорителят на Кремъл миналата седмица, цитиран от Ройтерс.
„Не, в момента няма контакти с японските власти“, заяви Дмитрий Песков пред репортери в отговор на въпрос относно документ на японското външно министерство, в който се казва, че Токио продължава да е ангажиран с подписването на договор. „Знаете, че Токио побърза да се присъедини изцяло към всички недружелюбни и враждебни стъпки спрямо нашата страна“, добави Песков, визирайки решението на Япония да се присъедини към западните санкции срещу Русия. По думите на говорителя като се има предвид „реалното състояние на нещата“ и японските санкции срещу Москва, „едва ли е възможно да се говори за възможността за каквито и да било преговори“.
Русия, която е държавата наследник на Съветския съюз, и Япония така и не са подписали официално споразумение за прекратяване на военните действия след Втората световна война, посочва Ройтерс. В края на войната съветски войски поемат контрола над четири острова, недалеч от японския остров Хокайдо. Островите, които русия нарича Курилски, а Япония – Северни територии, са под контрола на Москва до ден днешен и териториалният спор пречи на постигането на напредък по договарянето на мирно споразумение.
Япония заяви, че макар отношенията ѝ с Русия да са сложни, тя възнамерява да сключи мирен договор със своята съседка, за да реши спора относно т. нар. Северни територии, пише сп. „Нюзуик“. Японското министерство на външните работи потвърди ангажимента си за сключване на мирен договор с Русия в най-новото издание на дипломатически документ за 2025 г., публикувано миналата седмица.
В последната версия на "Дипломатическата Синя книга" (Diplomatic Bluebook) - годишен доклад за външната политика на Япония - се посочва, че въпросът за Северните територии остава „най-сериозният въпрос“ за страната по отношение на двустранните ѝ отношения с Русия.
„Освен това Япония е подала протест до Русия във връзка с руските действия за засилване на военното присъствие, включително военни учения, на четирите северни острова и около тях и в прилежащите им води, които тя счита за неприемливи и противоречащи на позицията на Япония по отношение на тези острови“, се казва още в "Дипломатическата Синя книга".
Въпреки това японското правителство „остава ангажирано с политиката за решаване на въпроса за Северните територии и сключване на мирен договор“, се посочва в документа, пише БТА.
Руското външно министерство обаче отказва да преговаря с Япония по въпроса „на фона на мерките, предприети от Япония“ във връзка с нахлуването на Русия в Украйна. Русия прекрати мирните преговори с Япония, след като Токио наложи санкции на Москва след началото на пълномащабната ѝ инвазия в Украйна през февруари 2022 г., припомня „Нюзуик“.
Руската страна освен това миналия понеделник обяви, че е забранила японска група, призоваваща за връщане на оспорвания архипелаг, анексиран от Москва в края на Втората световна война, пише в. „Джапан Таймс“.
Руската главна прокуратура заяви, че е обявила базираната в Токио Асоциация по въпросите на Северните територии за „нежелана“, обвинявайки групата, че „иска да пренапише историята и да посяга на суверенитета на Русия“.
Асоциацията е създадена през 2003 г. и е основната японска група за застъпничество за връщането на островите, посочва вестникът. Тя предоставя учебни материали за деца относно спора, като използва талисман на име „Ерика-чан“. Обявяването на организацията за „нежелана“ означава, че всеки, който работи за нея или си сътрудничи с нея в Русия, може да бъде подведен под отговорност. Русия вече забрани и друга група - Лигата на жителите на островите Чишима и Хабомай, която организира ежегодни пътувания до архипелага за бивши негови жители.
В публикуваната от японското правителство "Синя книга" се посочва, че Япония счита за свой приоритет въпроса за възобновяване на хуманитарния обмен с южните Курилски острови, особено посещенията на гробовете на предците на бившите японски жители на тези територии.
Москва и Токио водят преговорите за изработване за мирно споразумение от средата на миналия век, посочва Радио "Свободна Европа"/Радио "Свобода".
Основната пречка за постигането на споразумение остават разногласията относно правата върху група острови в южната част на Курилските острови. След войната целият архипелаг е включен в състава на Съветския съюз, но Япония оспорва собствеността на Русия върху островите Итуруп, Кунашир, Шикотан и група малки необитаеми острови. Руското външно министерство многократно е подчертавало, че руският суверенитет върху тези територии, "е неоспорим".
Напредъкът по решаването на спора забуксува, тъй като напоследък Япония предприе икономически инициативи за възстановяване на Украйна, които не се харесват на Москва, пише в. „Москоу Таймс“. През февруари 2024 г. правителството на Япония беше домакин на японско-украинската конференция за насърчаване на икономическия растеж и възстановяването. Конференцията, организирана от японското и украинското правителство, може да се разглежда като явен признак за японските геополитически приоритети за подкрепа на статуквото в Европа, коментира вестникът.
Освен това усилията на Япония да оглави усилията за възстановяване на Украйна са ясен знак, че нейните приоритети са свързани със сътрудничеството ѝ със САЩ и Европейския съюз, добавя той.
След началото на инвазията на Русия в Украйна военното ѝ сътрудничество с Китай се засили, посочва Майкъл Корбин от катедрата по руски и източноевропейски изследвания на Държавния университет в Охайо. Япония смята нарастващото военно сътрудничество между двете страни за безпрецедентна заплаха, тъй като е възможно да се окаже изолирана в региона. В резултат на това тя продължава да се опитва да демонстрира ангажимента си към статуквото по отношение на подкрепата за международния правов ред и суверенитета, отбелязва той.
Макар че японският елит би искал да продължи да разчита на стабилността, предлагана от военния съюз със САЩ и Южна Корея, той разбира, че новата американска администрация може вече да не споделя същите интереси в региона, коментира Корбин. Освен това отношенията с Южна Корея не винаги са стабилни и в резултат от това съюзът със САЩ не винаги функционира добре, добавя той.
Това налага Япония да продължи да търси възможности за сътрудничество с Русия, които да са в неин интерес, смята Корбин. Въпреки че отношенията между двете страни са на най-ниското си ниво от края на Втората световна война и в краткосрочен план няма изгледи това да се промени (особено докато Русия все още воюва с Украйна), в интерес и на Русия, и на Япония е да насърчават двустранните отношения, дори те да не са изцяло приятелски, чрез бизнес, културен и друг обмен, коментира той.