Френският президент Еманюел Макрон пристига във вторник на тридневно държавно посещение във Великобритания. Освен, че е първото посещение на френски президент след Никола Саркози през 2008 година, визитата има няколко подтекста.

Силно протоколно и церемониално, посещението е преди всичко начин да се отпразнува, чрез помпозността на монархията, преоткритото приятелство между двата стари съседи от двете страни на Ламанша. А поводи за помрачаване на отношенията съвсем не липсваха - особено след изпитанията на Брекзит, който влезе в сила през 2020 г.  А и споразумението за отбрана (известно като Тристранния отбранителен пакт AUKUS), подписано между Лондон, Вашингтон и Канбера през 2021 г. беше възприето от Париж като предателство. Оттеглянето на Борис Джонсън от "Даунинг стрийт" 10 през 2022 г. облекчи донякъде атмосферата. Държавното посещение на крал Чарлз III и кралица Камила във Франция през следващата година отбеляза затопляне на двустранните отношения.

Европейският подтекст е малко по-сложен. След като дойде на власт през юли 2024 г., министър-председателят от Лейбъристката партия Киър Стармър иска да поднови връзките си с Европейския съюз, без обаче да се връща към психодрамата на членството. Това е британският Reset, форма на възобновяване с доста неясна програма, но за която срещата на върха между Европейския съюз и Обединеното кралство на 19 май постави основите. Еманюел Макрон е първият европейски лидер, който е поканен на държавно посещение в Лондон след Брекзит: това е и начин Обединеното кралство, което води задълбочен диалог и с Берлин, да изпрати сигнал към континента.

Както с Франция, така и с Германия, сътрудничеството в областта на отбраната е най-важното измерение на това сближаване. След Брекзит, Европа навлезе в коренно различна епоха - тази на мащабната война на Русия с Украйна. От 2014 г. насам Обединеното кралство е начело на военната помощ за Украйна, особено по отношение на обучението на украинската армия, докато Париж и Берлин избраха пътя на преговорите. Днес обаче, заедно с Франция, Обединеното кралство ръководи европейската коалиция на желаещите, способна да гарантира сигурността на Украйна във все още много далечния случай на мирно споразумение.

Специална отговорност

И към трансатлантическия подтекст. След шока от завръщането на войната, Европа преживя шока от завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом и още по-изразената враждебност към Европа, отколкото по време на първия му мандат. Този шок е особено болезнен за Обединеното кралство, което винаги се е смятало за наследник на специални отношения с Вашингтон. Със сигурност не е без значение фактът, че крал Чарлз III посреща френския президент в Уиндзор преди американския, за когото се знае, че е много чувствителен към блясъка на британската корона и когото Киър Стармър смяташе, че е спечелил през февруари в Овалния кабинет с изключителна покана за второ държавно посещение, след това през 2019 г.

Франция и Обединеното кралство са единствените европейски държави, които притежават ядрени оръжия. Това са и двете европейски държави, които са постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН, пише Нова тв. Общото между тях е стратегическата култура и армиите, които осъзнават своята роля, макар и изправени пред бюджетни съкращения. Всичко това дава на Еманюел Макрон и Киър Стармър специална отговорност, отиваща отвъд дразнителите и трудностите, които те споделят във вътрешната политика. Отговорност да играят водеща роля в укрепването на обединена Европа пред все по-агресивната Русия и все по-неблагосклонната Америка.

 

 

 

Снимка: БТА