Вулкан в Исландия изригна за четвърти път от декември насам, изхвърляйки във въздуха ярко оранжева лава. Това съобщи метеорологичната служба на страната, цитирана от "Ройтерс".

Властите предупреждаваха от седмици за предстоящо изригване на полуостров Рейкянес, съвсем близо до исландската столица в южна посока.

Това е седмото изригване в района от 2021 г.

За последно вулканът изригна в началото на февруари. Тогава потоците от лавата унищожиха пътища и тръбопроводи и прекъснаха централно отопление на повече от 20 000 души. При изригването през януари лавата изгори до основи няколко къщи в рибарски град.

Разположена между евразийската и северноамериканската тектонична плоча, които са сред най-големите на планетата, Исландия е сеизмична и вулканична гореща точка, защото двете плочи се движат срещуположни посоки, пише БТА.

Вулканичните изригвания на полуостров Рейкянес са през т. нар. пукнатини и обикновено не причиняват голям излив на лава или значително разпръскване на пепел в стратосферата.

Учените обаче се опасяват, че тези изригвания могат да продължат с десетилетия. Затова исландските власти започнаха да строят диги за отклоняване на потоците гореща лава от домовете и критичната инфраструктура.

В Исландия, която е приблизително с размера на американския щат Кентъки, има повече от 30 активни вулкана. Това прави северния европейски остров основна дестинация за вулканичен туризъм – сегмент в туристическата индустрия, който привлича хиляди търсачи на силни усещания.

През 2010 г. облаци пепел от изригвания на вулкана Еяфялайокул в южната част на Исландия се разпростряха върху големи части от Европа и станаха причина за отмяна на около 100 000 полета, а стотици исландци бяха принудени да се евакуират от домовете си.