Само след седмица целият християнски свят отбелязва Великден. Но преди празника улиците на смятания за родно място на Христос – Витлеем са пусти. Войната в Газа прогони туристите, а новите мита на Тръмп са поредният удар за занаятчиите, които затварят магазините си.

Работилниците във Витлеем, в които резбари се трудят над малки парчета маслиново дърво, са празни тези дни. Обичайно от рано сутринта улиците на града, известен като родното място на Исус, са пълни с туристи. Но откакто започна войната между Израел и Хамас, Аталах Закария печели по-голямата част от печалбите си от продажби за Европа и Съединените щати, които сега са застрашени от новоналожените американски мита.

“Великденските и коледните празници обикновено са благодат за Витлеем, където туризмът осигурява 70% от годишните му приходи”, каза пред Euronews Антон Салман, кмет на града.

Градът е лишен от посетители, а палестинските дърворезбари в града седят в магазини, заобиколени от своите изделия.

“Няма туризъм. Туризмът в Светите земи е спрял, така че няма работа. Фабриката е почти затворена. Тя работи частично с (само) някои от работниците. Преди това, разбира се, положението беше добро. Работата вървеше с пълен капацитет и целият екип работеше. В момента няма никаква работа”, заяви Закария, собственик на фабриката на братя Захария.

Заради липсата на клиенти, Захария е намалил работното време до два дни в седмицата и е съкратил работниците от 25 на 10. Неговият цех, създаден на Западния бряг през 1960 г., е загубил повече от 70% от бизнеса си след атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г., с която започна войната.

Отвън са наредени купчини маслиново дърво, донесено от други райони на Западния бряг. Това е традиционният материал за дърворезбите, достатъчно мек, за да бъде извайван с помощта на ръчни инструменти. Миниатюрни фигурки на Исус на кръста са разпръснати по масата за дърворезба. Всяка от тях е малко по-различна заради естествените белези на дървото.

Войната на Израел срещу Хамас се възобнови след последното прекратяване на огъня и краят ѝ не се вижда. Туризмът в Израел и окупирания от Израел Западен бряг рязко спадна и след като Израел забрани влизането на повечето от 150 000 палестинци на Западния бряг, които имат работа в Израел, палестинската икономика се сви с 25 % през последната година.