Британските законодатели подкрепиха законопроект, който има за цел да помогне на неизлечимо болните в Англия и Уелс да сложат край на живота си, предадоха световните агенции.
След разгорещени дебати членовете на парламента одобриха т. нар. законопроект за асистирана смърт с 330 гласа "за" срещу 275 "против".
Гласуването означава, че законопроектът е бил одобрен по принцип и ще бъде изпратен за по-нататъшно разглеждане в парламента. Процесът по пълното му приемане може да отнеме до две години. Днешното гласуване обаче бе от решаващо значение за преминаването на инициативата към сериозен дебат по същество.
През 2015 г. подобно законодателство не успя да премине този важен първи тест, отбелязва Асошиейтед прес.
До гласуването се стигна след многочасови дебати, които на моменти бяха емоционални и засегнаха въпроси, свързани с етиката, скръбта, закона, вярата, престъпността и парите. Стотици хора от двете страни на проблема се събраха пред двореца "Уестминстър" (сградите на парламента) в Лондон.
Речите на поддръжниците на внесения законопроект включваха сърцераздирателни разкази за избиратели и членове на семействата им, които са страдали през последните месеци от живота си, и за умиращи хора, които са се самоубили тайно, тъй като към момента оказването на асистенция при подобни действия е престъпление.
В Англия и Уелс насърчаването или подпомагането на самоубийство е забранено от закона, като максималната присъда е 14 години затвор, отбелязват Пи Ей Мидия и ДПА.
"Нека бъдем ясни, не става дума за избор между живота и смъртта, а за това да дадем на умиращите хора възможност да избират как да умрат", заяви основният вносител на законопроекта Ким Лидбийтър от Лейбъристката партия в речта си при откриването на заседанието в Камарата на общините (долната камара на парламента). Тя призна, че това не е лесно решение за законодателите, но "ако някой от нас е искал да има лесен живот, той е на грешното място".
Онези, които се противопоставиха на законодателството, изтъкнаха опасността уязвимите хора, възрастните хора и хората с увреждания да бъдат принуждавани да изберат асистирана смърт, за да спестят пари или да облекчат членовете на семейството си. Други призоваха за подобряване на палиативните грижи за облекчаване на страданието като алтернатива.
В същността си законопроектът ще позволи на пълнолетни лица над 18-годишна възраст, на които се очаква да им остават по-малко от шест месеца живот, да поискат и да им бъде предоставена помощ за прекратяване на живота им, при спазване на съответните гаранции и защити. Те ще трябва да са способни сами да приемат смъртоносните лекарства, отбелязва АП.
Сред другите държави, узаконили асистираното самоубийство, са Австралия, Белгия, Канада и някои щати на САЩ, като правилата за това кой има право на асистирано самоубийство са различни в зависимост от юрисдикцията. Повече от 500 британци са сложили край на живота си в Швейцария, където законът позволява асистирана смърт за лица, които не пребивават в страната.
Асистираното самоубийство се различава от евтаназията, разрешена в Нидерландия и Канада, която включва медицински лица, прилагащи смъртоносна инжекция по искане на пациента при определени обстоятелства, отбелязва АП.
Още от категорията
При скандал на пътя убиха българин в САЩ