Различията между пристигналите в Европа бежанци и местните хора са много. Ходенето до тоалетна е едно от тях. Много бежанци имат проблем с европейските тоалетни. Сега една германска фирма създаде "мултикулти-клозет".
Това, което Германия преживява с пристигналите над един милион бежанци през 2015, е същинско "рандеву с глобализацията" - както го нарече германският финансов министър Волфганг Шойбле.
В страната набързо бяха организирани приюти, походни легла, храна, дрехи, езикови курсове и медицинско обслужване за хилядите новодошли. Но никой не сметна за необходимо да обясни на тези хора как функционират тукашните тоалетни.
През миналия октомври кметът на едно малко германско градче в провинция Баден-Вюртемберг повдигна въпроса. Градоначалникът на Хардхайм смяташе за полезно да се обясни на бежанците и мигрантите, че в Германия не е прието хората да се облекчават в градинки, паркове или зад храстите. Но тогава той пожъна само подигравки.
Тоалетна чиния или клекало?
Към всички останали проблеми в пренаселените с бежанци първоприемни приюти и спортни зали се прибавя и още един: западните и ориенталските общества имат различни стандарти за тоалетни. В голяма част от ислямския свят стандартната тоалетна представлява един вид клекало. Много от бежанците, добрали се до Европа, срещат огромни трудности със западната тоалетна, в която има тоалетна чиния и тоалетна хартия, вместо клекало и маркуч с вода за подмиване.
В някои места за настаняване се стига до гротескни сцени: мигранти клечат върху тоалетната чиния, вместо да сядат на нея, или пък направо се облекчават на пода на банята. "Вярно е, че тези случаи не са широко разпространени, но проблемът съществува", казва пред ДВ Манфред Новак от неправителствената организация AWO, която стопанисва шест приюта за настаняване за общо четири хиляди бежанци в Берлин. Освен това много от новопристигащите не са свикнали да използват тоалетна хартия. Но дори и тези, които са свикнали, възприемат този начин за почистване за недостатъчно хигиеничен.
Така за много от бежанците и мигрантите тоалетните чинии за сядане си остават истинска загадка - въпреки разлепените на много места графики с разяснения за тяхното ползване.
Решението: мултикулти-клозет?
Една фирма за санитарно оборудване от източната германска провинция Саксония-Анхалт твърди, че е намерила решение на проблема. Тя е разработила специална мобилна "мултикулти-тоалетна", която представлява тоалетна чиния с място за поставяне на краката от двете ѝ страни, позволяващо да се клечи над нея: който иска да сяда, който иска да клечи.
От години фирмата произвежда т.нар. сухи тоалетни (без система за водно изплакване), както и подвижни химически тоалетни. Но бежанската криза я подтикнала да пусне на пазара нов продукт: комбинираната "мултикулти-тоалетна". "Макар тя да е на пазара само от няколко дни, вече има първи запитвания от организации, които стопанисват приюти за бежанци", казва за ДВ шефът на фирмата Петер Флийгеншмид. Според него, специалната тоалетна би могла да се използва не само в бежанските приюти в Европа, но и по строителни обекти в чужбина, както и по обекти, на които работят много чужденци.
В различните култури съществуват различни правила за ходенето до тоалетна. Така например в мюсюлманските общества традиционно се използва течаща вода за почистване. Същевременно обаче западните туристи са изненадани, че в тоалетните в ислямския свят липсва тоалетната хартия.
Правила за ползване на тоалетната в ислямския свят
Интернет-сайтът myreligionislam.com помества 20 правила и съвети за почистване, когато "човек изпадне в нужда". Едно от правилата гласи, че за почистване може да се използва и пръст, който обаче след това трябва да се измие с вода. Като алтернатива на водата може да се използва камък или други подръчни материали за почистването на тялото в интимната област. Друг съвет гласи да се избягва говоренето с други хора, пушенето или четенето на вестник в тоалетната.
TNS.bg
Още от категорията
След големия пожар: Показаха отвътре възстановената Нотр Дам