
Президентът на Еквадор Рафаел Кореа обяви извънредно положение на територията на цялата страна, за да бъде запазен общественият ред след разрушителното земетресение.
Властите първоначално призоваха населението в крайбрежните райони да се евакуира заради евентуалната заплаха от цунами, но впоследствие тревогата бе отменена. Разтревожени жители изпълниха улиците на градовете в цялата страна, както и в столицата Кито, която се намира на стотици километри от епицентъра на земетресението, съобщава Mediapool.
Най-мощното земетресение в Еквадор от десетилетия насам удари тихоокеанското крайбрежие на страната в събота вечер, като взе по последни официални данни 233 жертви, предизвика разрушения в близост до епицентъра и в големия град Гуаякил, предаде Ройтерс.
Според данни на Института по геофизика на Еквадор, огнището на труса е в района на град Педерналес, провинция Манаби, на дълбочина 20 километра. Геофизичният институт на САЩ съобщи, че трусът е бил на 10 км дълбочина, а епицентърът му е на около 173 км северозападно от столицата Кито.
Правителството заяви, че броят на жертвите вероятно ще нараства, а разрушенията са сериозни, особено в западните крайбрежни области и в Гуаякил.
Хора споделиха в социалните мрежи снимки на срутени къщи, разцепен на две покрив на търговски център и срутен мост в крайбрежния град Гуаякил.
В Кито трусът продължи около 40 секунди и много хора излязоха уплашени по улиците. Някои части от столицата останаха без ток и без покритие за мобилните телефони. Затова мнозина комуникират чрез мобилното приложение "УотсАп".
Летището в Манта бе затворено, след като контролната кула се срути от земетресението.
Водноелектрически централи и нефтопроводи бяха спрени като превантивна мярка. Преработващата по 110 000 барела на ден петролна рафинерия "Есмералдас" също спря работа.
TNS.bg
Акценти



Пуснаха от районното вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов

Джаз, фолклор и свобода под звездите в Родопите




