Президентът на Еквадор Рафаел Кореа обяви извънредно положение на територията на цялата страна, за да бъде запазен общественият ред след разрушителното земетресение. 

Властите първоначално призоваха населението в крайбрежните райони да се евакуира заради евентуалната заплаха от цунами, но впоследствие тревогата бе отменена. Разтревожени жители изпълниха улиците на градовете в цялата страна, както и в столицата Кито, която се намира на стотици километри от епицентъра на земетресението, съобщава Mediapool. 

Най-мощното земетресение в Еквадор от десетилетия насам удари тихоокеанското крайбрежие на страната в събота вечер, като взе по последни официални данни 233 жертви, предизвика разрушения в близост до епицентъра и в големия град Гуаякил, предаде Ройтерс.

Според данни на Института по геофизика на Еквадор, огнището на труса е в района на град Педерналес, провинция Манаби, на дълбочина 20 километра. Геофизичният институт на САЩ съобщи, че трусът е бил на 10 км дълбочина, а епицентърът му е на около 173 км северозападно от столицата Кито. 

Правителството заяви, че броят на жертвите вероятно ще нараства, а разрушенията са сериозни, особено в западните крайбрежни области и в Гуаякил.

Вицепрезидентът Хорхе Глас съобщи, че жертви има в град Портовиехо, в Манта и двама в провинция Гуаяс и посочи, че това е най-силното земетресение в Еквадор от 1979 година насам.

Хора споделиха в социалните мрежи снимки на срутени къщи, разцепен на две покрив на търговски център и срутен мост в крайбрежния град Гуаякил.

В Кито трусът продължи около 40 секунди и много хора излязоха уплашени по улиците. Някои части от столицата останаха без ток и без покритие за мобилните телефони. Затова мнозина комуникират чрез мобилното приложение "УотсАп".

Летището в Манта бе затворено, след като контролната кула се срути от земетресението.

Водноелектрически централи и нефтопроводи бяха спрени като превантивна мярка. Преработващата по 110 000 барела на ден петролна рафинерия "Есмералдас" също спря работа.

TNS.bg