Генералният директор на тайванската Служба за национална сигурност Цай Минг-йен заяви в парламента днес, че Китай провежда "съвместни въздушни и водни бойни патрули" в близост до самоуправляващата се островна държава на всеки седем до десет дни, предаде Ройтерс. По този повод висшият представител по сигурността отбеляза, че силите на Пекин се опитват да "нормализират" темповете на военните си учения около острова.

В последните години Китай засили военните си дейности около Тайван, като почти всеки ден навлизаше във въздушното пространство на острова, осъществявайки "патрулиране в бойна готовност", включително учебни действия на военновъздушните и военноморските си сили, посочва Ройтерс. Пекин твърди, че демократично управляваният Тайван е негова територия, на което Тайпе остро се противопоставя.

Ръководителят на тайванската служба за сигурност каза, че обикновено Пекин изпраща около десет военни самолета и три-четири бойни кораба на съвместни патрули в района на Тайван. Те попадат в така наречената от Китай "програма на много фронтове", в която са включени средства за икономическа принуда и кампания по дезинформация, целящи да се упражни натиск върху Тайпе.

"Те се опитват да нормализират своите военни дейности" заяви Цай, като допълни, че понякога патрулите са били насрочвани така, че да съвпадат с дипломатически прояви в Тайван като посещения на острова на чуждестранни депутати.

Началникът на тайванската сигурност каза още, че са се състояли "лични разговори" с чуждестранни съюзници по въпроса дали се очаква скорошна китайска инвазия и за това, че напрежението през Тайванския проток не се е покачило рязко. "Не виждаме признаци за задаваща се война в Тайванския проток", обяви той.

Миналата седмица Тайпе призова Пекин да не променя "настоящото положение" във водите около крайните тайвански острови с изпращане на кораби от бреговата охрана, които да ограничават зоната на мореплаване.

Цай Минг-йен е на мнение, че Китай вероятно ще продължи да прилага тактиката си на отпускане и засилване на натиска върху Тайван до встъпването в длъжност на новия президент Уилям Лай следващия месец. В тази стратегия според него влиза активизирането на връзките с тайванците, които държат на близките отношения на острова с Китай, като същевременно Пекин ще демонстрира сила.

"От една страна те действат меко, а от друга - с твърда ръка", каза Цай Минг-йен. Лай, който досега бе вицепрезидент на заемалата най-високия пост Цай Ингвен, трябва да положи клетва като президент на Тайван на 20 май.