Нови прогнози на Световната здравна организация (СЗО) предвиждат 77% увеличение на случаите на рак в световен мащаб до 2050 г. Докладът посочва замърсяването на въздуха като един от факторите, водещи до очакваното увеличение на онкологичните заболявания, въпреки че ефектът му не е и няма да бъде еднакъв за всички.
Международна агенция за изследване на рака публикува доклад на 1 февруари, предвиждащ увеличение от около 35 милиона нови случая на рак до 2050 г. Това представлява увеличение от 77% в сравнение с 2022 г., когато 20 млн. случая на рак са били диагностицирани по света (спрямо 18 милиона през 2020 г.), отбеляза СЗО. Сред факторите, водещи до очакваното увеличение на заболеваемостта от рак, е замърсяването на въздуха.
"Това се отнася главно до замърсяването с фини прахови частици", обяснява д-р Еманюел Рикар, говорител на Френската лига за борба с рака, цитиран от АФП. За него докладът на СЗО подчертава епидемиологичен преход. Страните, засегнати преди това от инфекциозни заболявания, които намаляват, скоро ще се сблъскат с вълна от заболявания, обичайни за западните страни, каквото е ракът.
Изгорелите газове от дизелови горива са един от основните източници на тези частици. Най-фините от тези частици могат да се спуснат в белите дробове, достигайки до алвеолите, разположени в края на респираторната дървовидна структура на белия дроб, където кръвта обменя кислород и въглероден диоксид по време на процеса на вдишване и издишване.
Защитните клетки на тялото ще "искат" да отстранят тези частици, от това произтича възпаление и завършва с разрушаване на клетките, които, вместо да продължат да се възпроизвеждат по здравословен начин, ще се превърнат в ракови, описва процеса, чрез който фините частици водят до дисфункция на клетките, говорителят на Френската лига за борба с рака.
Поне няколко фактора, посочени от проучването, не са свързани със замърсяването. Бързо растящият глобален процент на ракови заболявания отразява нарастването на населението: тъй като броят на хората на планетата продължава да нараства, общият брой на случаите на рак също ще нараства. Паралелно с увеличаването на населението се увеличава и продължителността на живота.
"Ракът е проблем на имунитета, а имунитетът намалява колкото повече остаряваме. В резултат на това колкото по-голяма е продължителността на живота на населението, толкова по-голям ще бъде рискът от рак", отбелязва Рикар.
Друга "класическа илюзия" в епидемиологичните данни е свързана с подобряването на самата диагностика на рака. Така случаи, които вече са съществували в миналото, но не са били диагностицирани своевременно, допринасят за увеличаване на общите случаи на рак.
Има и ситуации на "свръхдиагностика" при наличие на ракови клетки, на които се поставя диагноза рак, добавя Катрин Хил, френски епидемиолог. Пример за подобна "свръхдиагностика" е ракът на простатата. Според Френския институт за наблюдение на общественото здраве (InVs) 30% от 30-годишните мъже и 80% от 80-годишните мъже имат ракови клетки в простатата. "Това е изключително често. Очевидно е, че не всички от тези ракови клетки водят до симптоматичен рак", казва Хил.
Макар че все още не е потвърдена, все повече и повече проучвания установяват връзка между замърсяването и влошаването на здравето, включително психичното здраве, информира АФП. Смята се, че замърсяването може да вложи депресивните състояния при хората.
Това са "тенденции", пълни с научни оценки, казва Хил. "Замърсяването причинява 50 пъти по-малко рак във Франция от тютюна и 20 пъти по-малко от алкохола", добавя тя, цитирайки проучване на Международната агенция за изследване на рака към СЗО.
И все пак факторът замърсяване не е еднакъв за всички, тъй като хората не дишат един и същи въздух, отбелязва Рикар, давайки за пример големите "градове на Китай, Индия, Южна Америка, Антананариво [в Мадагаскар] и дори Кайро, където се образуват облаци от частици от замърсяването. Под този "смог" хората развиват рак на белия дроб, точно както в Англия по време на индустриалната революция".
Той подчертава, че би било погрешно факторите на рака да се разглеждат изолирано едни от други. При хора, изложени едновременно на няколко фактора, рискът от рак ще бъде по-висок. Рикар изтъква, че знанието, което имаме, за ефекта, който тютюнът и алкохолът заедно могат да имат върху нивата на рака, може да се приложи другаде. И дава за пример случай на рак на белите дробове, при който чрез анализ са идентифицирани гени, "също толкова повлияни от цигарите, колкото и от атмосферното замърсяване".
Сега има пренос на замърсяване на юг, превръщайки го в "сметище за света", добавя Рикар. Това, което той има предвид, че освен фабриките в риск, които индустриализираните страни предпочитат да преместят, на развиващите се икономики се продават евтини петролни деривати с по-ниско качество и използваните там дизелови горива са дори по-богати на сяра и азот от тези, изпускани в Европа.
В същото време във Франция например качеството на въздуха се е подобрило през последните 30 години. В столичния район на Тулуза наличието на фини частици и азотен оксид е намаляло съответно с 40% и 17% между 2009 г. и 2019 г. Това е имало положително въздействие върху сърдечно-съдовите заболявания, инсултите, инфарктите и раковите заболявания, подчертава Рикар.
Като демонстрира пряка връзка между здравето и влошаването на околната среда, науката може да ни отведе от опазването на околната среда, водено от етиката, до екологично съзнание, водено от опасения за общественото здраве, смята Ксавие Брифо - изследовател, работещ в областта на социалните науки и епистемологията на психичното здраве във Френския национален център за научни изследвания (CNRS).
Като мобилизира страховете ни, здравният проблем също позволява на гражданите да оказват натиск върху политиците с посланието: "Не само убивате планетата, но убивате и нас", добавя Брифо.
На 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Подобно на повечето такива отбелязвания основна цел на посвещаването на дата на борбата с рака е да се повиши осведомеността за болестта и да се насърчат неговата превенция, откриване и лечение. Световният ден за борба с рака се ръководи от Съюза за международен контрол на рака в подкрепа на целите на Световната декларация за борба с рака от 2008 г.
Международната агенция за изследване на рака (IARC) към Световната здравна организация прогнозира 142% увеличение на заболеваемостта от рак до 2050 г. в слабо развитите страни в сравнение с 99% увеличение в средно развитите.
Най-често поставяните диагнози за ракови заболявания в света по последните данни на организацията са:
рак на белия дроб: 2.5 млн. нови случая
рак на гърдата: 2.3 млн.
колоректален рак: 1.9 млн.
рак на простатата: 1.5 млн.
рак на стомаха: 970 хил.
През 2022 г. ракът на гърдата остава най-често диагностицираният при жените в световен мащаб и водещата причина за смърт от рак. Ракът на белия дроб и колоректалният рак са вторият и третият най-често срещан тип рак, диагностициран при жени и съответно причини за смърт от рак.