СС на ООН и генералният секретар на световната организация Бан Ки Мун твърдо осъдиха терористичното нападение срещу музея "Бардо" в Тунис, при което загинаха 19 души и поднесоха съболезнования на близките на жертвите.

Бан Ки Мун изрази и своята солидарност с тунизийския народ и тунизийските власти. В единодушно приета декларация 15-те страни членки на СС на ООН изказаха съболезнования към роднините на загиналите и към правителствата на страните, чиито граждани са жертвите. Те поискаха извършителите на тази терористична атака и тези, които са ги финансирали, да бъдат изправени пред правосъдието и призоваха всички държави да сътрудничат активно на тунизийските власти.

Кървавата атака бе заклеймена от Вашингтон, Париж и Брюксел, които потвърдиха своята подкрепа за демокрацията в страните с "арабската пролет". В комюнике държавният секретар на САЩ Джон Кери осъди възможно най-твърдо нападението. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се присъедини към неговото изявление и заяви, че НАТО ще продължи да работи с Тунис и неговите партньори от Средиземноморския диалог в борбата срещу тероризма.

Европейският външен министър Федерика Могерини подчерта, че терористичните организации отново са се прицелили в страните и народите от Средиземноморието и увери, че това ще засили решимостта на европейските страни да сътрудничат най-тясно срещу терористичната заплаха. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск увери, че ЕС подкрепя Тунис в неговата ангажираност за свобода и демокрация. "Ние няма да се оставим да бъдем сплашени от подобна жестокост", заяви той.

Трима италианци и двама испанци са сред жертвите, съобщиха техните правителства. Италианското външно министерство съобщи да трима загинали и шестима ранени. Испанският външен министър Хосе Мануел Гарсия Маргало каза от своя страна, че двама испански граждани са изгубили живота си при нападението. Той обясни, че жертвите са били част от група туристи, които са слезли от два круизни кораба, за да посетят тунизийската столица. На единия кораб е имало 60 испанци, а на другия - около 30.

Външното министерство на Полша обяви по-рано, че има 11 ранени, а председателят на долната камара на парламента Радослав Сикорски каза, че е много вероятно седем поляци да са били убити. Френският външен министър Лоран Фабиюс от своя страна каза, че има шестима ранени французи, но състоянието на трима от тях е сериозно. Според тунизийския външен министър има и убит френски гражданин.

Освен 17-те туристи жертва на нападателите са станали двама тунизийци - един полицай и един шофьор на автобус. Не се знае националността на двама от убитите туристи. Двама нападатели са убити, но тунизийските власти подозират, че те не са били единствените извършители на касапницата. Във връзка с това се издирват техни евентуални съучастници.

"В момента провеждаме усилена издирвателна акция, за да идентифицираме двамата или трима терористи, които вероятно също са участвали в операцията", обясни тунизийският премиер Хабиб Есид. Това според Тунис е първо подобно нападение над чуждестранни граждани след тунизийската революция.

Тунизийският президент Беджи Каид Есебси се закани, че ще се бори без милост с тероризма. "Искам тунизийският народ да разбере, че ние сме във война с тероризма и че тези безмилостни групировки не ни плашат. Ние ще се борим без милост с тях до последен дъх", заяви президентът в кратко телевизионно изявление след нападението и убийството на туристи в музея "Бардо" в центъра на столицата, в непосредствена близост до парламента на страната. "Искам тунизийският народ да се успокои, ние ще ги победим. Тези предатели ще бъдат унищожени", закани се президентът. 

ОЩЕ НОВИНИ ВИЖТЕ ТУК! 

TrafficNews.bg