Севернокорейските войници, които преди това са се сражавали заедно с руската армия на фронтовата линия в Курска област, изглежда не са участвали в бойни действия от средата на януари, каза южнокорейската шпионска агенция пред AФП във вторник.

„Една от причините за това може да са многото жертви, но точните подробности все още се следят“, добавя агенцията. Украинската армия заяви в петък, че севернокорейските войници, разположени на фронтовата линия в Курска област, са били "изтеглени" след тежки загуби, нанесени им от украински дронове, срещу които те не били подготвени да се противопоставят.

Западните, южнокорейските и украинските разузнавателни агенции твърдят, че Пхенян е разположил повече от 10 000 войници, за да подкрепят руските сили в западната Курска област, където Украйна започна шокираща трансгранична офанзива през август. 

Нито Пхенян, нито Москва са потвърдили официално разполагането на войски, но двете страни подписаха споразумение, включващо взаимна отбрана, когато руският президент Владимир Путин направи рядко посещение в ядрения Север миналата година. Киев превзе десетки гранични населени места по време на операцията - първият път, когато чужда армия премина на руска територия от Втората световна война насам. 

Разгръщането на севернокорейската армия трябваше да подсили руската армия и да й помогне да изгони украинските войски, но почти шест месеца след това Украйна все още държи части от руска територия. По-рано Украйна каза, че е заловила или убила няколко севернокорейски войници в Курск. Президентът Володимир Зеленски публикува кадри от разпити на севернокорейски затворници, заловени от неговата армия на Курския фронт. Украински официални лица казаха, че ранените севернокорейски войници са се взривявали с гранати, вместо да бъдат заловени живи. 

Киев и Западът осъдиха тяхното разполагане като голяма ескалация в тригодишния конфликт. По-рано Сеул каза, че поради загуби сред силите си Северна Корея се готви за допълнително разполагане в Украйна. Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви през декември, че Пхенян се "подготвя за ротация или допълнително разполагане на войници", за да подпомогне военните усилия на Русия. 

Пхенян и Москва задълбочиха политическите, военните и културните връзки след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. В новогодишно писмо севернокорейският лидер Ким Чен Ун поздрави Путин и спомена войната в Украйна. Той каза, че 2025 г. ще бъде годината, "когато руската армия и народ победят неонацизма и постигнат голяма победа".