Западни медии тълкуват погрешно преговорния процес в Европейската комисия относно прилагането на руско-унгарския проект за изграждане на атомната електроцентрала "Пакш", като по този начин оказват политически натиск върху Русия и Унгария. Това становище бе изразено пред ТАСС от ръководителя на външнополитическия отдел на унгарския вестник "Magyar Nemzet" Габор Щир.
Той коментира излязла в четвъртък във "Файнешънъл таймс" (The Financial Times) информация за блокиране на договора между Русия и Унгария за 12 милиарда евро за изграждането на два енергоблока в "Пакш".
"Не за първи път чувстваме, че Западът оказва натиск върху този проект, голяма изненада предизвика материалът, публикуван във вестник Financial Times, защото унгарската страна още преди подписването на договора с Русия съгласува всички негови детайли с Брюксел", каза Щир. "Това, несъмнено, е политически натиск както върху Русия, така и върху Унгария".
Според него, изнесената информация не отговаря на действителността. "Най-вероятно това е погрешно тълкуване на преговорния процес в Европейската комисия. Нито Европейската комисия, нито Евратом не е блокирал договора за строителството на атомна електроцентрала "Пакш-2", каза Щир.
Според него може да става дума за договора за доставка на ядрено гориво за АЕЦ и, Евратом, "изразявайки политически ангажирана позиция за енергийна зависимост от Русия, може по някакъв начин да повлияе именно на частта за горивата в общия договор".
"Доколкото ни е известно, преговорите продължават и все още е твърде рано да се каже каквото и да е. А и горивото ще се доставя на АЕЦ най-рано след 6 години, дотогава унгарските ядрени специалисти със съдействието на Русия ще намерят решение", каза Щер.
В четвъртък Financial Times, позовавайки се на неназовани източници, съобщи, че Европейската комисия подкрепя отказа на Европейския ядрен регулатор да одобри частта от сделката за използване на ядрено гориво, изключително руско производство.
"Решението, подробности за което се пазят в тайна, е прието на заседанието на Европейската комисия с участието на всичките 28 комисари", отбелязва изданието, като добавя, че това "блокира целия проект за разширение на АЕЦ "Пакш".
Засега Европейската комисия не коментирала степента на достоверност на информацията. Представители на руската държавна корпорация "Росатом" също не са коментирали ситуацията.
През яуари 2014 година Русия и Унгария подписаха документи за изграждането на нови блокове на площадката на единствената атомна централа в Унгария - АЕЦ "Пакш", изградена от съветски специалисти. Но противниците на сделката веднага започнаха активна кампания за лобиране, включително във водещи европейски медии, обвинявайки Будапеща в дейности за засилване на енергийната зависимост от Русия. Въпреки това, както съобщава на ТАСС упълномощеният представител на правителството на Унгария за проекта Атила Асоди, ядрената сделка между Русия и Унгария е съгласувана с Европейската комисия и няма забележки за проекта от 2013 година.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Камала Харис отмени следизборна реч, ще говори утре