Русия е предложила процес на конституционна реформа в Сирия с продължителност 18 месеца, който трябва да бъде последван от президентски избори, съобщи Би Би Си. Предварителният документ не споменава дали президентът Башар Асад трябва да остане на власт през това време.
Според предложението някои сирийските опозиционни групи трябва да вземат участие в разговорите за конфликта във Виена в събота. Русия е подготвила предложение от 8 точки, според една от които избраният с всенародно гласуване президент на Сирия ще има функциите на главнокомандващ на въоръжените сили и контрол над специалните служби и външната политика. Тази и други стъпки към политическо уреждане, според проекта, трябва да бъдат договорени между сирийските страни на бъдеща конференция, организирана от ООН. Процесът на конституционната реформа няма да бъде председателстван от Асад, се посочва в документа, а от кандидат, приемлив за всички страни в преговорите, уточнява Ройтерс.
В документа се казва още, че сирийската опозиция, участваща в политическия процес, трябва да сформира "обединена делегация", и то преди началото му. "(Те) трябва да приемат целта за недопускане на терористи на власт в Сирия и за гарантиране суверенитета, териториалната цялост и политическата независимост на Сирия, както и на светския и демократичен характер на държавата", се посочва в текста. Подчертава се, че ако се постигне прекратяване на огъня в Сирия, от това трябва да бъдат изключени операциите срещу "Ислямска държава" и други терористични групировки.
Ройтерс цитира западни дипломати, според които ще бъде трудно за онези, които са против Асад, да се съгласят с руското предложение. "Този документ не устройва много хора", казва западен дипломат и добавя, че несъгласните с подхода на Кремъл сега полагат усилия да не допуснат руския проект да стане база за преговорите.
Русия не е подготвяла за срещата във Виена никакъв специален документ за уреждане на сирийския конфликт, а само е споделила идеи за по-нататъшната работа, заяви пък за ТАСС Михаил Богданов, специалният представител на руския президент за Близкия изток. "Това не е нито цялостен план, нито някаква руска инициатива", подчерта Богданов. Той добави, че очаква партньорите във виенските разговори да подготвят до събота списъци на терористичните групировки и на сирийската опозиция.
Около 6000 европейци воюват на страната на терористите в сраженията в Близкия изток, включително и в редиците на екстремистката организация "Ислямска държава". Това съобщи Филип Боя, оглавяващ генералната дирекция "Права на човека и върховенство на закона" в апарата на Съвета на Европа. Той обяви, че в редиците на терористичните организации има над 25 хиляди бойци от чужбина, от над 100 държави, като 6000 от тях са европейци. "Заради чуждестранните участници въоръжените конфликти стават по-интензивни и по-продължителни. Освен това някои от тях може сериозно да застрашат родните си страни, след като се завърнат - или чрез терористични атентати, или като радикализират други хора", коментира още Боя.
TrafficNews.bg